| Sumudica_Mihai_1994 a întrebat:

Am si eu o întrebare pentru cine se pricepe...
Am 22 ani, 1.83 înălțime și aproximativ 74/75 kg.
Vreau sa formez un ciclu de creatina si proteine + aminoacizi.
Ca si proteine, am optat pentru proWhyne si creatina muscle mass.
Aminoacizi de la fyt4
Ideea e următoarea: Vreau sa pun mai mult greutate apoi masa musculara, să ajung undeva la 78 kg.
Cum le pot combina, proteinele cu creatina si aminoacizii?
Cat timp să țină acest ciclu?
Si un program complex per săptămână?
Adică, câte zile pe săptămână să fac sala, e de ajuns 4/7? Având în vedere că iau ce iau? Abia m-am apucat de sala după o pauză de 1 an... Imi puteți da si un program de sala pe lângă ciclu de proteine cu creatina? Funda pentru cel mai bun raspuns. Mersi!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. proteina e facuta din aminoacizi. Deci practic, aminoacizi = proteina descompusa, nu are rost sa dai banii pe ambele

2. Steroizii se iau in cicluri, NU suplimentele. Suplimente iei cat vrei, eu am luat si 2 ani fara pauza.

3. Da, e ft bun un program de 4 zile, ca recomandare

luni - piept + biceps
marti - picioare
joi - spare
vineri - umeri si triceps

4. Invata sa dai reply la mesaj, sa primeasca si utilizatorul NOTIFICARE, nu mai pune comentariu general.

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Suplimentele nu se iau in "cicluri", le iei cand iti lipsesc din alimentatie.

SPre ex. daca nu ai suficiente proteine in alimentatia ta zilnica ( gen sub 2 grame / kg-corp zilnic ), suplimentezi cu proteine.

Simplu...

| CinVasileeee a răspuns:

Un sfat de la mine nu te pot ajuta cu intrebarea asta dar cu un sfat daca tu te vei lasa de sala si de proteine si alte prosti o sa ti se lasa pielea, o sa iti apara vergituri asta am patit si eu! bafta

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru CinVasileeee):

Uite si unul care recunoaste, bravo tie. Alimente nenaturale, procesate industrial = Boala. Asta am vrut sa spun eu - Cand te ia rau? Cand bei sau cand te lasi? Mai e un tip pe aici care convinge lumea ca mierea = zahar si zahar = miere. Eu am sa-l invit la mine si am sa beau, eu tuica de pruna si lui am sa-i dau tuica de zahar. Ce zici, o bea? Efectele pe termen lung la chestiile astea prin care unii fac bani din buzunarul voatru nu le spune nimeni sau inca nu s-au aflat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CinVasileeee):

Serios? se lasa pielea? tu chiar nu stii NIMIC in acest domeniu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Altu complet pe langa... apuca-te de sah.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc de sfat, chiar ma ocup de cele care dezvolta muschiul creier. Cu Arnold s-a lamurit lumea.

| CinVasileeee a răspuns (pentru Cosmin86):

Dupa propria mea expirienta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru CinVasileeee):

Pielea atarna DOAR de la grasime. De la muschi e IMPOSIBIL ANATOMIC.

Esti medic in domeniu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Super, aparent nu te ocupi suficient de mult, la cat poti sa aberezi.

Mai documenteaza-te.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CinVasileeee):

Http://www.getfit.ro/......ezi-2.html

"Aberatii de tipul „muschii se transforma in grasime" sau „iti va atarna carnea" auzim la tot pasul... "

Articol scris de un nutritionist specialist, care apare des la TV + a antrenat o gramada de sportivi profesionisti ( multi care au luat medalii ).

Eu il urmaresc din 2004 pe tipul asta :)

| Sumudica_Mihai_1994 explică:

Stiu ce zici dar nu sunt steroizi... iar creatina nu as prea opta decât în cazul în care nu se poate combina proteinele cu aminoacizi... cat despre aminoacizi sproteine stiu sigur ca nu exista efecte de genul mai ales de la firma respectivă si la produsele cumpărate de mine.

| Sumudica_Mihai_1994 explică:

Si la ceea ce doresc eu tot nu am... chiar nu vrea nimeni funda?

| Sumudica_Mihai_1994 explică:

Unde dau si unde crapă... chiar nimeni nu îmi poate răspunde la ce am întrebat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Sumudica_Mihai_1994):

1. proteina e facuta din aminoacizi. Deci practic, aminoacizi = proteina descompusa, nu are rost sa dai banii pe ambele

2. Steroizii se iau in cicluri, NU suplimentele. Suplimente iei cat vrei, eu am luat si 2 ani fara pauza.

3. Da, e ft bun un program de 4 zile, ca recomandare

luni - piept + biceps
marti - picioare
joi - spare
vineri - umeri si triceps

4. Invata sa dai reply la mesaj, sa primeasca si utilizatorul NOTIFICARE, nu mai pune comentariu general.