| CrystyJR002 a întrebat:

Am si eu o intrebare si aș dori sa raspundeți cat mai sincer posibil va rog eu mult.
Am varsta de 14 ani jumate, 171 cm inaltime si 56 kg si fac sala de aproximativ 3 luni (inaceste 3 luni am reusit sa ma ingraș 5 kg si sa pun putina masa musculara pe mine natural fara nici o proteina sau altceva) intrebarea mea este daca aș lua Creatina monohidrata elite de la Myprotein m-ar afecta cu ceva si prin afectat ma refer ca am auzit de la cineva ca cica daca iei creatina poti pați ceva la ficat sau la stomac, nu stiu sigur dar va rog sa imi spuneti daca aș pati ceva daca aș lua creatina la varsta mea. (PS: Imi place foarte mult sportul si de obicei joc fotbal forte mult, ma plimb cu bicicleta foarte mult )

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mai ai pana la suplimente.

CREATINA, BCAA, pudre proteice, etc. se numeste suplimente, pentru ca ele trebuie sa SUPLIMENTEZE alimentatia ta.

Tu dupa doar 3 luni de sala, e clar ca nu ai o alimentatie, asa ca NU o sa stii ce trebuie sa suplimentezi.

Spre exemplu: ti-ai calculat cate grame de proteine, creatina si carbohidrati iti asiguri din alimentatie?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Cosmin86):

Hai ma sa fim seriosi ca el nu stie nici cum sa manance sau ce antrenament face acolo si pentru ce grupe trage, ce sa mai vorbim despre socotirea nutrientilor din mancare.In momentul in care abia te-ai apucat de sala si intrebi ce proteine sa bagi, e clara treaba.Eu unul deja sunt satul de astia ca sunt salile de fitness pline.Incep un sport fara documentatie si au impresia ca secretul sta in pungile sigilate cu pudra proteica sau alte mizerii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru siriusblack98):

De acord, asta incercam si eu sa-i spun.

| CrystyJR002 explică:

Țin sa precizez ca nu am folosit pana acum nici un praf sau proteine cu ar fi whey protein sau BCAA, gainer sau altceva, si daca ar fi ok ca pentru prima data sa folosesc creatina.