|

Salut. Am si eu o intrebare. Vreau sa ma apuc de luat proteine, deoarece sunt inalt, dar cam slab. Cred ca asta m-ar ajuta sa cresc in masa. Intrebarea mea este, ce proteine imi recomandati de inceput? Si cum sa le iau. Daca se poate o marca mai cunoscuta care sa se gaseasca si in Germania. Multumesc anticipat.

13 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Să zicem că tu ai 1.80 și 60 kg, ai nevoie cam de 1.5 grame de proteine/kg corp, adică 1.5°60= 90 g de proteine pe zi. Acum mai dau un exemplu să fiu scurt: ISO 100 are cam 25g de proteina pe cupă, și așa îți calculezi singur necesarul din proteinele pudra și din alimentație gen 100 grame piept de pui are cam 23g proteine și ce mai mănânci tu pe acolo se adună, astfel încât să îți asiguri necesarul zilnic. Eu când luam proteine luam 1 cupă dimineața imediat după ce mă trezeam, iar apoi mai luam una după antrenament sau una după antrenament, una seara înainte de culcare. Momentan nu mai iau proteine deoarece îmi asigur din alimentație, dar înainte eram pe fuga mereu și nu aveam timp să mănânc, deci era o nevoie...acum iau decât multivitamine, și un mix de creatină (Storm).

12 răspunsuri:
| a răspuns:

Alimentatia e cea mai buna sa fie echilibrata. Proteinele pot dauna sanatatii

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru mgtow):

Zau? Nucile dauneaza sanatatii? Fasolea dauneaza? Arahidele dauneaza? Puiul dauneaza? Pestele dauneaza? Avocado dauneaza?

| a răspuns (pentru aXy99):

Alea artificiale zic pastilele

Nu exista proteine sub forma de pastila laughing

Proteinele sunt viata insati, proteinele nu dauneaza omului el fiind omnivor, proteinele in plus se elimina prin urina sau vin convertite in grasimi

Sunt pudre nu pastile
http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......u-barbati/

Proteina din zer
Proteina din zer este unul dintre cele mai populare produse proteice de pe piață.
Este o proteină pe bază de lapte care este digerată rapid și ușor de absorbit de corp, ceea ce o face alegerea perfectă în jurul antrenamentelor.

Proteina din zer este considerată o proteină completă, deoarece conține toți cei nouă aminoacizi esențiali necesari pentru o sănătate optimă.

Este deosebit de bogat în leucină aminoacidă, care activează procesele din corpul tău implicate în formarea mușchiului (3Trusted Source).

Datorită conținutului ridicat de leucină și digestiei rapide, proteina din zer crește sinteza proteinelor musculare – procesul prin care mușchii îți cresc – mai mult decât alte tipuri de proteine, în special cazeină și soia (4Trusted Source).

Mai multe meta-analize arată că suplimentele de proteine ​​din zer cresc semnificativ dimensiunea și forța musculară atunci când sunt combinate cu antrenamentul de rezistență (5Trusted Source, 6Trusted Source, 7Trusted Source, 8Trusted Source).

Proteina din zer promovează, de asemenea, sentimentele de plinătate, care vă pot ajuta să pierdeți grăsime consumând mai puțin pe parcursul zilei (8Trusted Source, 9Trusted Source, 10Trusted Source).

În plus, proteina din zer reduce pierderea masei musculare slabe în timpul restricției de calorii, în special atunci când este combinată cu exerciții fizice (10Trusted Source, 11Trusted Source).

Acest lucru este important deoarece corpul tinde să piardă masa musculară slabă, împreună cu grăsimea corporală atunci când alimentați (12Trusted Source, 13Trusted Source).

Dymatize Nutrition face un produs excelent care împachetează 25 de grame de proteine ​​din zer de înaltă calitate pe bucată.

REZUMAT
Proteina din zer digera rapid și ...2004 - 2202 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Orice proteine de la Muscletech, Scitec Nutrition, Dymatize, Optimum Nutrition sunt de calitate, iar astea sunt niște branduri din America pe care le găsești în orice magazin serios de suplimente pentru culturism din lume.
Îți recomand ISO 100 de la Dymatize sau de la Muscletech orice proteină de zer sau izolat proteic din zer.

| a răspuns:

Proteinele nu cresc masa musculara in lipsa culturismului dar sunt importante in alimentatia noastra, iti recomand sa consumi proteine animale, vegetale

30–35% din caloriile din proteine
55–60% din caloriile din carbohidrați
15-20% grasimi din caloriile dvs.
http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......-sa-eviti/

| a răspuns:

Cred ca mai degraba ai nevoie de carbohidrati si apoi de proteine, in situatia ta.

| a răspuns:

Weider.
Dar nu iti face iluzii ca o sa cresti in masa daca bagi niste proteine.

| a răspuns (pentru alina2k18):

Cele mai proaste.
La raportul calitate/pret.

| a răspuns:

Penteu ceea ce spui tu,in primul rand alimentatia,sa mergi la o sala,si nu la sala unde sa te dai in barci,ci la una de forta,adica sac de box, greutati alergari pe banda, etc, sa te tii de ea, si ca un sfat vorbeste cu cineva in ale aceste prafuri sau pastile, cu experienta?