| Stefan2341 a întrebat:

Salut am si eu o mica intrebare despre antrenamentul de sala :

Luni : Piept + Abdomen
Marti : Spate + Antebrat
Miercuri : Umeri + Trapez
Joi : Picioare + Antebrat
Vineri : Biceps + Triceps
Sambata : Pauza
Duminica : Pauza

Vreau sa stiu daca e ok sa bag superserii la bicesps /triceps, si cum sa bag ca sunt incepator si nu stiu sad. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ce inseamna pentru tine concret "definire"?

14 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

E ok daca vrei sa definesti muschiul
incepi cu 5 serii de ganthere normale apoi 5 serii ciocane 5 cu bara, inainte de astea tractiuni(stii ce fel de tractiuni, nu? din alea cu mainile apropiate), iar in final tot ganthere, dar stand pe banca

| Cosmin86 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Muschiul se defineste din alimentatie, NU din exercitii/antrenamente.

Alt copil mic...

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Cosmin86):

thinking i-auzi! ar fi trebuit sa va numiti Nostradamus86surprise.ai primit raspunsul castigator de la acest cunoscator nemaivazut...sunteti cumva instructor de fitness, domnule?
nu ma pot contrazice cu matale, eu un copil micsad.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Am deja mii de raspunsuri castigatoare, sunt printre primii pe site-ul asta ( si pe culturism.ro ).

Intamplator 10 ani de experienta spun ceva.

Copii mici si firavi, imi explica ei mie cum se definesc cu "programe" de antrenament!

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Cosmin86):

Te-ai axat prea mult pe culturismthinking, in schimb comportamentul lasa de dorit.ai fi putut explica tu corect, nu sa fi cainos.
Te dai mare, Nostradamus86, si nu e cazul."imi explica ei mie"laughing, dar cine esti tu? iti spun euthinking:un simplu personaj suparat care isi varsa frustrarile si mahnirile pe alti membriisad.Ar trebui sa ajuti, nu sa te dai mare si sa insulti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Pai ti se pare ca nu ajut? happy

Doar ca urasc dezinformarea.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ai ajutat, doar ai facut "feat" la raspunsurile noastrelaughing.
mai rau e unul care stie si nu informeaza, decat unul care nu stie si incearca sa ajutewinking.Tu spui doar ca alimentatia, fara antrenament defineste muschiulwinking, neadevarat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Deci HABAR NU AI ce inseamna "definire", ca nu ai fost in stare sa-mi raspunzi, dar comentezi...

Mai documenteaza-te inainte sa vorbesti.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai,de ce ti-as raspunde la o intrebare care nu are legatura cu ce a postat claudiu? De ce sa fac ce zici tu, Greg Kovacs(2)?thinking
daca nu stii ce inseamna concret termenul de definire, ai fi putut sa pui o intrebare noua si ti-as fi raspuns cu drag.thinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Eu stiu foarte bine ce, inseamna definire, ca fac de ani de zile.

DAR asteptam un raspuns tampit de genul "sa dai forma muschiului", ca asa raspund copiii mici laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Ce inseamna pentru tine concret "definire"?

| RobertMoon a răspuns:

Nu e prea bine ce faci. Încearcă programul meu de mâine. Luni: Piept si biceps, marti picioare, miercuri spate si triceps, joi pauza, vineri umeri si trapez si atât.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RobertMoon):

Poti sa argumentezi de ce nu e bine?

| Stefan2341 explică (pentru Cosmin86):

Ok Cosmin, la biceps, triceps am inceput sa fac superseturi : Biceps : FLEXII cu bara EZ, dupa ma duc imediat la triceps cu bara : extensii din culcat cu bara z
In total 3 x serii a cate 10 repetarii si la biceps si la triceps, dupa : Biceps:
FLEXII IN Y 10 repetarii, dupa imediat la triceps cu gantera deasupra capului : 10 reeptarii =biceps /triceps 3 serii a cate 8-10 repetarii, dupa : La biceps la gantera (ciocane) 10 repetarii, dupa la triceps imediat Extensii cu bara la scripete 10 repetarii = Biceps /triceps = 3 x seturi a cate 10 repetarii Sper ca mai intelegi vreau sa stiu daca e ok big grin Si nu va mai certati laughing.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Stefan2341):

Sunt exercitii de izolare, nu mi se par foarte eficiente. Primii 2-3 ani de sala, nu ar trebui sa faci brate direct.

Pentru masa musculara, bicepsii ii lucrezi cu tractiuni la bara ( palmele apropiate ) si tricepsii prin flotari la paralele si impins cu priza ingusta.

Scripetii, bara Z, etc. sunt foarte ineficiente la inceput.

La inceput te axezi DOAR pe exercitiile de baza : tractiuni la bara, flotari la paralele, impins cu haltera/gantere, ramat, indreptari, genuflexiuni cu bara, fandari, presa militara.

ATAT.