| IulianMMI a întrebat:

Am si eu o problema.
Am înălțimea de 1 70 si am 55 de kg, deși am o greutate mica am talia mare(82 cm) Si implicit burta.
Intrebarea mea este cum pot scapa de burta si eventual sa ma înalț?
Ce sport sa practic?

Răspuns Câştigător
| TheForeignConstantin a răspuns:

Salut,
Efortul fizic combinat cu o dieta in care sa reduci zaharul si alcoolul la minim, te va pune pe calea slabitului. Acum exista multe feluri in care poti sa faci sport, conteaza sa-ti alegi ceva unde sa mergi cu placere. Eu recomand un sport de echipa mai mult decat sala, fie bball sau fotbal, eu totusi as alege artele martiale pentru beneficiile extra cu care te alegi (atentie sporita, autocontrol, mobilitate, autoaparare, posibilitatea de a intalni oameni mai usor de abordat). → Krav Maga / Aikido / Kung-Fu
Cat despre inaltime, conteaza si cati ani ai pentru ca poate mai ai loc sa cresti si daca bagi si sport iti va iesi!
Acum trebuie sa ai si genetica care trebuie la bord : )

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De inaltat te vei inalta daca vei deveni inger.
Pana atunci fa exercitii care misca tare burta. Poti arunca 3 cutii de chibrite pe jos, dupa care le ridici cate unul, in pozitie de drepti. Facut zilnic, dimineata pe nemancate, in 2-3 luni iti vei forma burta plata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand alergatul sau mersul la sala ar face foarte bine in cazul in care ai vrea sa slabesti. Insa ca sa te inalti trebuie un sport gen: baschet, handbal. Oricum inaltimea tine si de genetica asa ca daca nu ai parinti inalti, nu te astepta sa fii tu foarte mare

Răspuns utilizator avertizat
| 1918 a răspuns:

Du-te la sala! Si mananca sanatos!

| NeculaiBogdan1212 a răspuns:

Te poti duce la o sala de fitness ..acolo mai dai si jos din burta si te vei si mai inalta odata ce vei incepe sa slabesti ca vei putea avea o crestere mai usoara

| Cardaucq a răspuns:

Îți propun sa mergi la o sala de Fitness dar in cazul in care nu ai posibilitatea îți propun sa alergi si sa învârti cercul dar nu din alea simple ci din alea grele care au mingi mici ca alea de golf dar ca sa crești trebuie sa joci basche handbal sau sa te întinzi la bara

| Mcoi a răspuns:

Ei bine cti ani ai? daca esti trecut de 21-22 te mai pai inalta cam vreo 5 cm daca mergi la inot sau baschet, handball...
acum daca ai sub 18 nu-ti fac grij pana la 21-22 tot o sa cresti cam vreo 10-15 cm... eu de abia pe la 18 am inceput sa cresc, aveam 1, 70, aum am 182, un sport ce ti-l a-si recomanda este inotul este foarte sanatos te inalta te ajuta sa slabesti si e o placere...
succes