| Andrei434 a întrebat:

Salut,am tinut o dieta restrictiva timp de cate va luni,iar acum imi este frica sa nu ma ingras din cauza efectului yoyo, da sunt adolescent dar oare ard repede mancarea consumata? Tin sa precizez ca fac minim 10000 de pasi pe zi, bine mai am sa zic una sau 2 zile pe saptamana in care nu fac minimul impus, as putea reveni la mancarurile normale dinainte de dieta si sa nu imi fac griji in vedere la greutate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Am avut si eu problema ta.
Tot ce zici tu reflecta perfect amintiri din trecutul meu.
Obsedată de pasi, de kcal, imi restrictionam mancarea etc.

Si am gasit o varianta mai buna de a imi trai viata.
Am inceput sa lucrez la psihicul meu si sa ma detasez de dorinta societatii de a arata intr-un anume fel.
Am inceput sa mananc intuitiv si si sa fac sport tot INTUITIV.
Corpurile noastre nu sunt niste roboti, ca sa le trebuiasca in fiecare zi exact acelasi nr de kcal.
Am inceput sa pun mai mult accent pe ce isi doreste corpul meu.
Daca vrea mancare, ii dau.
Si, nu, nu ma mai tem ca mananc in exces.
De ce?
Pt ca noi mancam in exces, tocmai de teama unei viitoare restrictii.
E un cerc vicios.
Asa ca mi-am dat completa libertate.
Am mancat ce am vrut, cat am vrut, cand am vrut.
Iar corpul meu si-a ajustat greutatea la cea cu care a fost confortabil.
Cand voiam sa fac sport, faceam.
Ca voiam sa ma odihnesc, ma odihneam.

Te sfatuiesc si pe tine sa iti oferi libertate deplina.
Stiu, e scarry. Intr-o societate care impune standarde nerealiste la femei si la barbati.
Dar de indata ce o sa te iubesti suficient, nu o sa mai dai atata importanta opiniilor altora.

Sfatul meu e sa nu te mai gandesti la numarul de calorii sau la pasi.
Doar fa ceea ce simte corpul tau.
happy

| Andrei434 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult de raspuns, chiar aveam nevoie de cineva care ma intelege, o sa incerc sa pun in practica si poate ma voi obisnui

| Andrei434 explică (pentru anonim_4396):

Si dupa ce ai revenit la niste kg cat de cat ok corpul tau s-a mentinut, sau a trebuit sa te limitezi la a manca mai moderat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei434):

Buna intrebare.
Ei bine, logica din spatele conceptului de,, intuitiv eating" e practic raspunsul.
(Aici vorbesc de persoane sanatoase, fara vreo conditie medicala):
corpul nostru, cand doreste sa se ingrase, are metabolismul mai scazut si automat ne cere mai multa mancare si depune mai usor.
Asta s-a intamplat in cazul meu cand eram prea spabă din cauza unor tulburari alimentare.
Imi cadea parul, eram anemica, aveam cearcane imense, nici menstruatia nu mai venea. Adica am fost un caz destul de grav.
Si cand in sfarsit nu m-am mai infometat si am mancat cat voia corpul meu am pus greutate pentru ca asa avea nevoie, sa depuna.
Iar atunci cand doreste sa dea jos, e acelasi principiu.
Vara asta am fost la mare si am stat doua saptamani si am mancat toate dulciurile si bunatatile, dar am slabit 5 kg.
Cum?
Pai, atunci cand noi NU ne gandim la mancare si pur si simplu ne ascultam 100% corpul, mancam exact cat are el nevoie sa manance, iar greutatea se ajusteaza la cea faborabila coroului nostru.
Greutatea ta favorabila nu este aceeasi cu greutatea favorabila a altora.
De aceea eu mereu am urat formulele de calculare a greutatii.
Corpul nostru nu e ceva matematic.
E efectiv ceva viu, isi schimba greutatea in fiecare secunda, deci fluctuatiile sunt absolut normale.

Deci in concluzie, la intrebarea ta, da, ma mentin happy

| Andrei434 explică (pentru anonim_4396):

Deci teoretic as putea manca cam cat vreau? sau cel putin sa ma mai limitez din cand in cand? eu fac si sport pe langa pasi, mai merg din cand in cand si la sala(cand mai am chef), poate de asta ma simt infometat mereu

| Andrei434 explică (pentru anonim_4396):

Si cam in cat timp te ai ingrasat la greutatea normala, deoarece mie imi este frica ca ma ingras repede si poate ajung la kilogramele pe care le aveam inainte, deoarece nu vreau sa ma ingras 10 kg intr o luna chiar daca mananc cat are nevoie corpul meu, as vrea sa zic astea 10 kg pe care trebuie sa le iau sa le iau intr-un timp mai lung

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei434):

In primul rand, ai grija ca foamea ta constanta sa nu fie una emotionala.
Adica sa nu inlocuiasca lipsa de afectiune sau sa fie o alinare (asa cum a fost in cazul meu). Fii sincer cu tine si intreaba-te:,, chiar imi e foame?". Conecteaza-te cu tine insuti.
Stiu ca suna extrem de cliseic, dar corpul si sufletul tau au raspunsurile, doar trebuie sa le asculti.
Sa vezi daca ce simti tu e o foame alimentara sau emotionala.

Iar legat de alimentatie, mananca diversificat si nu avea nicio restrictie. Include in alimentatia ta toate categoriile de macronutrienti:
Proteine
Carbohidrati (si rapizi si lenti)
Grasimi
Nu te teme nici de
Fructoza
Lactoza
Fibre
Sa nu asculti in viata ta pe cineva care te sfatuieste sa nu mananci o caregorie intreaga alimentara, asa cum isi mai permitea jassmina sa sfatuiasca kumea sa nu manance carbohidrati.
Asta e o sabotare asupra propriului tau corp.
Duce la anemie si este un suucid incet.
Asa ca mananca din toate.
Fructe si legume, carne, lactate, oua, prajituri, paste, paine, ouă.
Nu te priva.

Sa stii ca restrictiile din prezent vor fi viitoare slaniciuni si binge-eatinguri din viitor.
Delecteaza-ti papilele gistative. Mie mereu mi-au placut maslinele negre, inca le ador. Daca tie iti place ceva deosebit, include-l in alimentia ta.
Fa o joaca, distreaza-te gatind, gustand, incearca experiente noi si nu regreta nimic.
Iar legat de pofte, o felie de tort nu ingrasa.
Dar un tort da.
Insa noua nu ne poate fi pofta de un tort intreg pentru ca, cum am spus, corpul nostru ajusteaza poftele in asa fel incat sa ne fie bine.
Poate te intrebi:
Atunci de ce as manca un tort intreg si nu m-as opri doar la o felie?
Raspunsul e psihologic:
Daca tu ai de gand la un moment dat sa restrictionezi tort, acum vei simti nevoia sa te,, bucuri de moment", iar asta e ceea ce ne face pe noi sa mancam compusiv, ideea ca la un momemt dat nu o sa mai avem acele mancaruri.
E un mecanism de supravietuire.
Exact asa cum ursul isi face mari provizii de mancare inainte sa hiberneze.
Asa facem si noi.
Ne facem in mod inconstient sa intram in mod supravietuire si pierdem adevaratul simt al foamei.
Si asa apar tulburatile alimentare, care nu sunt o joaca (iti zic ca am avut si eu).

Daca sti cat de cat engleza si ai Instagram:
Dietitian Deanna
Aceasta femeie este o nutritionista calificata din SUA care vorbeste despre un stil de viata sanatos, in care sa nu ne privam de mancare si sa ne ascultam corpul.
Mai e si The Society

Mult succes happy

| Andrei434 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult de sfaturi, chiar cred ca o sa ma ajute

| Andrei434 explică (pentru anonim_4396):

Imi poti da numele tau de pe Instagram in caz ca mai am intrebari legate despre chestia asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei434):

Salut, desigur
E: denisa_zapo
La poza de profil e cainele meu alb happy

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti revenii la mancarurile de dinainte, dar nedepasind 2000 calorii pe zi si sa te apuci serios de facut sport, fiindca cei 10.000 de pasi sunt recomandati batraneilor, care sunt incapabili sa alerge, sau sa faca sport.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

10mii de pasi nu inseamna nimic. Poti sa faci sport si in casa, stii tu incalzirea pe care o faceai la sport. Lasa dietele si prostiile daca vrei sa slabesti mananci carne si oua si faci sport

| Cristian29 a răspuns:

Iti trebuie un stil de viata, pe care il poti urma toata "viata".
O dieta o tii o luna -doua-trei eventual.
Grasimea se depunde din excess de calorii ori ca vin din shaorma, cartofi prajiti sau salate cu rosii.

Sunt perioade care ai mai putina activitate sau altele care fugi tot timpul, pur si simplu ori mananci mai putin sau mai mult in functie de ceea ce faci.

Nu te poti incalzii la un calorifer cu 100W (nici nu exista) legea termodinamicii se aplica peste tot, daca nu consumi mai mult decat arzi nu poti sa te ingrasi.