Întrebare recomandată | linkdarius a întrebat:

Salut, anul acesta urmează sa dau bacul și am de gând sa continui cu studiile superioare. Vreau sa devin antrenor personal/de fitness sau de culturism și nutriționist și am o nelămurire legată de facultatea din Timișoara, mai exact UVT. M-am uitat pe site-ul lor și am văzut ca exista mai multe departamente sub același nume "educație fizica și sport" printre care se mai afla și "sport și performanță motrică". Pe de altă parte am auzit ca am nevoie și de kinetoterapie sa pot deveni antrenor, asa ca întrebarile mele sunt: Care dintre acele departamente este potrivit? De ce sunt atât de multe? Și de ce cursuri mai am nevoie după terminarea facultății? In cazul în care este nevoie. Vreau un răspuns cât mai detaliat cu putință deoarece n-am acordat foarte multa importantă intrării la facultate încât recent am descoperit pasiunea pentru sport întrucât și plăcerea de-ai ajuta pe alții și am hotărât sa continui pe acest drum.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu, mai, dar stiintele nutritiei sunt o facultate aparte, cu licenta si masterat. Numai dieteticienii recunoscuti (cu licenta si masterat in stiintele nutritiei, adica) au dreptul sa consilieze nutritional persoane bolnave.