| UnNumeScurt a întrebat:

Are cineva idee cam cat ar trebui sa mananc ca sa ma ingras, gen sa imi dezvolt masa musculara? E ok sa ridic greutati si sa fac abdomene / flotari / ridicari la bara si in perioada asta sa mananc dimineata niste cereale, la pranz 4 oua si 3 cartofi si seara ceva carne fripta cu cartofi si intre mese sa mai mananc si alune? Si in rest sa fac sport si sa dorm mult, ar trebui sa fie de ajuns? Am 1.80 inaltime si 60kg, vreau sa dezvolt mult masa musculara si sa stiu de ce am nevoie.

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Mai bine mananci dimineata ouale decat cereale care banuiesc ca sunt pline de zahar + cateva felii de muschi file si un fruct gen o para sau ananas, la pranz mananca friptura cu cartofi copti si niste salata, dupa antrenament bea o bautura cu multi carbohidrati gen gainer sau post workout si de preferat o cupa de creatina, seara poti manca niste orez cu niste friptura care ti-a ramas de la pranz sau o bucata de peste si salata...gustari poti manca niste felii de paine cu unt de arahide si niste felii de banane puse peste. Oricum acum nu stau sa-ti fac meniul zilnic, dar ce ti-am zis e bine pentru un incepator. Tu te duci la sala sau nu? ca din ce ai scris am dubii.

| UnNumeScurt explică (pentru RobertMoon):

Nu fac sala, dar fac antrenamente acasa, am greutati si bari de exercitii acasa

| LupusDei1993 a răspuns (pentru RobertMoon):

Prostiile de gainer si post workout o sa iasa afara prin pisat fara sa dea absolut niciun rezultat.
La fel si cu batoane proteice sau mai stiu eu ce altceva la care si asa au prea mult zahar.
Nu este o regula batuta la ce sa mananci, dar clar carbohidrati, zahar si grasimi sa fie mereu pe minus iar proteinele sa fie in continua crestere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Carbohidrati pe minus cand vrei sa cresti in masa musculara? ce spui tu e pentru definire, in niciun caz pentru masa musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Stii ce e la sala si n-o sa ai niciodata acasa? Atmosfera! + ce poti invata urmarind profesionistii cum se antreneaza.

Nu as face sala acasa nici daca as avea 300mp doar pentru sala.

9 răspunsuri:
| 012345678910bbb a răspuns:

Dacă vrei sa crești in masa musculară, ai nevoie de 3000 de calorii pe zi. Încearcă sa cauți un program special, in care sa lucrezi și picioarele, spatele, nu numai abdomenul și brațele.
Uite exemplul asta :
Mic Dejun:

4 Oua
50g Telemea, Cascaval, etc
50g Sunca de casa
Salata legume: 1/2 Ceapa, 1 Ardei, 2 Rosii, etc
1 lingurita Unt de casa (pentru gatit)
1 lingurita Ulei de masline (peste salata)
Gustare:

150g Branza de casa
2 bucati de Fructe (Mere, Pere, Banane, etc)
15-20 Migdale
Pranz:

250g Piept de pui
2-3 cupe de Broccoli, Conopida sau alte legume fierte
3 lingurite Ulei de Masline
2 cani Orez
Gustare:

250ml Lapte
1 cana Ovaz
1 cupa Izolat Proteic
1 cana Fructe de padure (mure, afine, etc) chiar si congelate
Cina:

250g Vita
1 lingurita Unt de casa (pentru gatit)
1 cana Ciuperci, Spanac sau alte legume fierte
2-3 Cartofi medii

- in general, carnea de vita, toate tipurile de nuci, ouăle, somonul, orezul sunt bune pentru asta. Și ai grija la cele 3000 de calorii, din ce le obții, adică exclus meselor îmbibate in ulei, excesului de prăjituri, de sucuri, bere, etc.

Sper ca te am ajutat!

| UnNumeScurt explică (pentru 012345678910bbb):

Cum pot manca 3 lingurite de ulei de masline? Si trebuie sa tin asta zi de zi timp de cate luni? Daca intr-o zi nu pot sa mananc ceva, si mananc un gratar de exemplu in loc de pranz, nu e acelasi lucru?

| 012345678910bbb a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Ba da, poți sa înlocuiești ce scrie acolo laughing uleiul se folosește in pregătirea preparatelor

| LupusDei1993 a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Nici nu stiu daca am depasit 2000 calorii in zilele cand mananc mai mult si fac exercitii si tot mi s-au dezvoltat muschi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru 012345678910bbb):

Ai luat copy/paste de la "antrenorul meu personal" si crezi ca l-ai ajutat?

Apuca-te de sah.