| Hotnheavy22 a întrebat:

As avea nevoie de ajutor cu o dieta pentru crestere masa musculara ( bulking ). De mentionat ca sunt unul dintre acei ectomorfi care au dificultati in a se ingrasa. Am nevoie de sugestii de alimente cu un numar extrem de mare de calorii, si in nici un caz piept de pui, sau alimente slabe in general. Mersi happy

6 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Iti recomand la masa de seara o sala cu ulei de masline si intre mese niste fructe.

Vezi ca s-ar putea sa ai nevoie de mai mult de 3 mese pentru a obtine cele 2 grame / kg-corp.

Un exemplu orientativ :

dimineata : 2-4 oua fierte + o bucata de branza + 2 felii de paine integrala + masline
Imediat dupa antrenament : supliment

La pranz, dupa sala ( la maxim o ora dupa ) : piept de pui la gratar cu orez
Pe la ora 16 : fructe
Cand ajungi acasa : peste ( pentru continutul de omega 3 + omega 6 ) cu brocoli sau mamaliga sau ceva cabohidrati
SAU
muschi de vita cu brocoli + salata de rosii cu ceapa si ulei de masline
Si sa bei lapte inainte sa te bagi la somn, vreo 500 de grame.

| FaraNumePls a răspuns:

Fructe si legume.
Dormi 8 ore pe noapte între orele 22 si 08.
Bea multă apă.
Vitamine.
Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru FaraNumePls):

Vrei sa puna muschi cu fructe si legume? Apuca-te de sah copil mic.

| FaraNumePls a răspuns (pentru Cosmin86):

Hello, vrei sa spui ca trebuie sa mănânci salam? Pe lângă sport trebuie să mănânci sănătos.

| Cosmin86 a răspuns (pentru FaraNumePls):

CINE a zis de salam? Trebuie sa mananci PROTEINA ( carne, oua, branza, etc. ).

Cand faceam masa musculara serios mancam 4 fripturi pe zi + alte surse de proteina ( branza, oua, migdale, nuci, etc. ).

Ai vreun pic de experienta in domeniu? De cati ani faci sala?

http://www.culturism.ro/vedete/plan-alimentar-pentru-masa-musculara.html

| DovleacTurbat a răspuns:

Ideea ta principala trebuie sa fie #pigmode laughing. Consuma foarte multi carbohidrati pe zi 350-400g++ ( nu ai mentionat si tu varsta, greutatea) nu te speria nici de grasimi, ridica nivelul grasimilor la 100g. In faza de bulking prioritari sunt carbo si grasimi bineinteles trebuiesc si proteinele dar nu la fel de mult ca in perioada de deficit caloric de exemplu. Nu exista alimente minune, alimente cu mii de calorii ( aici vorbind strict de alimentatie curata nu fastfood, junkfood etc) Pur si simplu mananca. Baga orez, cartofi, mazare, paste foarte multe surse de carbohidrati de calitate in general, baga lactate, oua, cărnuri sa-ti asiguri si proteinele. Combina cat mai multe alimente cand mananci. De exemplu poti sa-ti faci 4-5 oua prajite in unt, nu ulei pentru un surplus de calorii. Nu te speria ca faci buritca ca de aia se numeste bulking. Evita cardio(sau cel putin rareste-l in functie de tine) si alte activitati care necesita efort in afara de antrenamentul tau.