| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! As avea nevoie și eu de un sfat, de la cunoscătorii in domeniul Fitness dacă se poate. Eu am 1.90 și in jur de 90 kg. Am putina burtica și de o luna de zile m-am reapucat de sală in ideea sa slăbesc și sa dau jos cât mai mult țesut adipos pana pe la vara, iar după sa mă apuc usor usor de un lean bulk, structura mea corporală îmi permite asta pentru ca sunt mai bine făcut, am deja ceva masa musculară. Și am început sa mănânc undeva la 1800 de kcal, eu nu îmi cunosc atât de bine mentenanța dar din ce calcule am făcut pe internet as avea o undeva la 2600/2700 kcal, deci deficitul pe care l-am ales este destul de bun pentru a da jos, eu știu din propria experiența pentru ca acum 2 ani când am arătat cel mai definit ai cel mai bine mâncam 1600 kcal și am reușit sa ajung pe la 78 kg și mi se vedeau venele pe abdomen, însă atunci am stat la 1600 cam 3/4 luni, iar acum mi se pare ca intr-o luna nu am avut rezultate prea impresionante, Adica pare ca am dat putin jos dar mă așteptam la mai mult având in vedere deficitul caloric, mi se pare ca dau foarte greu jos de pe abdomen și solduri, mai ales pe solduri acolo e problema mea. Ați putea sa îmi dați un sfat va rog, la mine interesul este sa ajung undeva la vreo 82/83 kg pana prin luna Iulie, știu ca e foarte greu sa mai ajung la 78 pana pe la vara și sa fiu atât de definit dar as vrea sa accelerez putin procesul. Mulțumesc mult! O zi buna!

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1800 de kcal cu 3-4 antrenamente pe saptamana e suficient. Asigura-te ca-ti iei suficiente proteine.

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Nu mai manca 3 zile si o sa vezi rezultate, dar bea destul de multa apica ca e buna.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PufuletiStarNesarati):

Ce rezultate, ca o sa piarda mai multa masa musculara decat grasime...

| PufuletiStarNesarati a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum adica, eu tin post negru de 10 zile si am slabit aproape 6 kilograme.

| Cosmin86 a răspuns (pentru PufuletiStarNesarati):

Pai da, dar din alea 6 kg cate sunt de grasime si cate sunt de masa musculara?