| Fotbalistul123 a întrebat:

As dori si eu un program pentru sala de forta. Sunt incepator. Cate zile pe sapramana trebuie sa merg la sala, cate si ce exercitii sa fac, daca suplimentele alimentare ( proteine, creatina d aia sau cum se numeste ) trebuie d alea cumparate sau le pot gasi in alimente de baza.

As dori un raspuns cat mai simplu si pe intelesul tuturor.

Tin sa mentionez ca am 1, 85 si 86/87 de kg. Nu sunt nici gras, nici slab. Nu vreau sa ma fac culturist vreau doar sa imi maresc putin bratele si sa mi definesc abdomenul ( niste patratelelaughing

Dau funda celui mai util raspuns happy

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Ori vrei sa-ti maresti bratele (sa pui masa musculara) ori sa-ti definesti abdomenul?

Cand pui masa musculara, pierzi definirea abdomenului. Cand definesti abdomenul (perioada de definire) pierzi din masa musculara.

Ideal, ca sa ai masa musculara si abdomen, trebuie sa cicliczezi cativa ani cele 2 perioade (cu alimentatie si antrenamente adecvate pentru fiecare perioada).