| Ionut_Marian_1991 a întrebat:

Salut, as vrea sa iau ceva pentru dezvoltarea masei muschulare antrun timp mai scurt, nu fac sala doar lucrez, dau fundā la care ami recomandā cele mai bune rezultate

7 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Nu există.

| Kanajambe69 a răspuns:

Pentru efecte imediate, dar cu efecte secundare: steroizi anabolizanti
Pentru efecte in timp: proteine+creatina/aminoacizi

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Kanajambe69):

Crezi ca daca iei steroizi ce? După 1 luna ai 120 kg definit si participi la MrO? Crezi ca daca iei steroizi a 2 a zi esti urs? Ai idee ce sunt si cum acționează? Fara o alimentatie perfecta, antrenamente foarte dure, odihna, un program strict si ani de muncă nu obții nimic.

| Ionut_Marian_1991 explică (pentru Kanajambe69):

Dar pentru efecte an timp cu ce ar trebui sa ancep

| Ionut_Marian_1991 explică (pentru DovleacTurbat):

Si dreptate nu obtin nimic cu steroizi...dar ceva ce sa nu dureze foarte mult ca sā se vada dezvoltare masei musculare ami poti recomanda ceva

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Ionut_Marian_1991):

Trebuie sa înțelegi ca oricât de bine ai mânca, antrena, odihni, plus un super genetic de-ai avea (pentru masa musculara si aici ma refer la rezultate adevărate nu "suferințe de mușchi") trebuiesc ani de muncă. Da, primele rezultate le poti vedea si dupa 4-5 luni in conditiile de mai sus, fiind începător in primul an poti câstiga aproximativ si 20 kg (atentie 20 kg NU de tesut muscular pur, de muschi si grăsime). Fiind la început nu ti-as recomanda suplimente pentru ca ai posibilitatea sa-ti iei macronutrientii din mâncare in plus suplimentele se aleg in funcție de lipsurile din alimentatia ta. Creatina este recunoscuta pentru rezultatele ei rapide, cum actioneaza de fapt? Retine apa in mușchi facand astfel ca tu sa arăti mai mare, mai voluminos, mai "pufos" DAR e doar apă.

| Al999 a răspuns:

Degeaba vei luat tu proteine, gainere... daca nu faci si sala.
Nu este bine sa ei suplimente alimentare daca nu faci sala pentru ca nu vor avea niciun efect.
Daca te apuci de sala iti recomand sa faci minim 2 luni iar dupa aceea sa ei o proteina din zer.
Aceasta ar fi o proteina pentru cresterea in masa musculara https://m.myprotein.ro/sports-nutrition/impact-whey-protein/10530943.html
Dar ti-am zis apucate de sala serios 2-3 luni si poti lua dupa aceea.