| Narcissssss a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce te poti face mai incolo cu facultatea de sport. Spuneti-mi va rog si daca merita.

Răspuns Apreciat de Editori
| AnastasiaK a răspuns:

Ce poti face?
-administrator baze sportive/centre de odihnă;
-agent de însoțire şi gardare persoane fizice;
-conducător echipă protecție, control acces, ordine şi intervenție;
-conducător echipă pază în incinte  (baze sportive / refacere, instituții, hoteluri, magazine etc.);
-alpinist utilitar; antrenor grupe de inițiere;
-antrenor personal;
-asistent de cercetare în sport de performanță;
-asistent de cercetare în sport adaptat;
-cercetător;
-organizator competiții în sport adaptat;
-organizator activități sportive şi artistico-sportive;
-organizator / conducător grup turism sportiv;
-conducător / patron (girant) de întreprindere mică învățământ, sport, turism, refacere etc.;
-conducător tabere sportive pe diferite nivele;
-consultant integrare / reintegrare socială prin sport;
-îndrumător orientare şcolară LPS / şcoli cu program sportiv;
-corespondent de presă sportivă;
-consultant radio emisiuni sport /educative privind sportul de performanță;
-consultant problematică sportivă, pentru design pagini WEB;
-profesor educație fizică învățământul primar, gimnazial / clase normale /cu profil sportiv;
-documentarist (problematică sportivă şi performanță umană);
-redactor sportiv;
-coordonator sportiv în penitenciare /centre de reeducare;
-ghid sportiv;
-consultant amenajare terenuri / baze sportive;
-monitor schi;
-consultant organizare standuri târguri şi expoziții (problematică sportivă şi performanță umană);
-prezentator expoziții materiale pentru sport şi meseriile circului;
-referent de specialitate la firme, corporații, asociații, fundații etc. (problematică sportivă şi performanță umană);
-salvamont;
-salvamar; organizator/ coordonator echipă salvamar/ ştrand;
-organizator/ coordonator echipă salvamont;
-consultant amenajări locuri de joacă;
-consultant amenajări spații /centre pentru sport /refacere;
-creator materiale /instalații /aparate pentru sport;
-preparator fizic;
-meseriile circului: acrobat, jongleur, echilibrist, perş, trapezist, clovn, artist de circ, prezentator, coregraf, etc.;
-consultant publicitate materiale sportive; organizator / coordonator echipă manifestări sportive, culturalsportive;
-consultant marketing sportiv;
-relații cu publicul;
-conducător echipă intervenție salvare şi prim ajutor în baze sportive, la mare, ştrand, mediu montan.
Sursa: https://unefsb.ro/admitere/#opc

Daca merita stii doar tu. Din punctul meu de vedere, trebuie sa faci ce iti place. Daca iti place asta, da, merita. Daca nu, nu, e simplu.

1 răspuns:
| Sonia822 a răspuns:

Nu merita. Daca ai pile si multi bani, te poti angaja in minister.
Daca n-ai, iti poti deschide o firma..bazin de inot, sau ceva, caz in care iar iti trebuie niste bani pusi de-oparte
Poti sa devii proofesor pe bani putini, dar trebuie sa mai faci niste cursuri, niste module
Majoritatea ajung la sali de fittness, antrenori laughing Isi promoveaza imaginea pe Facebook intens, daca devii vreun guru, poti aduna o echipa de fotbal de don`soare si posta continut cu ele, cum salta pe sandalele alea la Kangoo. Cam asta