| Miron_Cristi_1997 a întrebat:

Asi vrea sa va pun o intrebare: Am 15 ani, 70 kg, 1.78 m, as vrea sa pun ceva masa musculara. Am acasa aparat multifunctional, banda, bicicleta, gantere. Fac toate grupele de muschi zilnic. Ati putea sa ma ajutati cu un program de antrenament si o dieta? Cam care ar fi rezultatul maxim pana la vara? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Modafen a răspuns:

Masa musculara nu ai cum sa pui cu paine, margarina si gem.Iti trebuie mancaruri bogate in proteine pieptul de pui, muschiul de vita, pestele, albusul de ou, produsele lactate si grasimi alune, migdale, fistic, nuci, seminte...Alimentatia este cea mai importata daca vrei masa musculara...

11 răspunsuri:
| Alberto97 a răspuns:

Sal nu prea aveam ce sa iti spunem in afara ca ar trebuie sa folosesti banda bicicleta ganterele pe langa acestea mai fa si niste flotari cat despre dieta nu iti potem spune depinde de la persona la persoana eu am un coleg care are 90 kg si 1.7 si are 14 ani si manca putin eu am 65 de kg si am 15 ani si 1, 75 si manc destul de mult zic eu dar eu fac sport de performanta el nu

| pr0z0r a răspuns:

Poi frate daca vrei sa faci masa musculara/muschi ar trebui sa ai 3 mese pe zi:
micul dejun:ceai paine cu margarina si cu gem...
pranz:felul 1:o supa/ciorba, felul 2:carne alba piept de pui(dar ceva fara grasimi)
cina:Cina consta in ceva usor. de exemplu o salata de fructe/legume sau mai bine un suc natural facut la storcator...
Si un sport ti-as recomanda atletism. pentru alergathappy
Bafta la dieta si apropo aparatul acela multifunctional te ajuta doar ca sa faci muschi pe afara ca sa arati bine dar ele nu te ajut cu nimichappy
Sper ca te-am ajutat:p

| Modafen a răspuns (pentru pr0z0r):

Masa musculara nu ai cum sa pui cu paine, margarina si gem.Iti trebuie mancaruri bogate in proteine pieptul de pui, muschiul de vita, pestele, albusul de ou, produsele lactate si grasimi alune, migdale, fistic, nuci, seminte...Alimentatia este cea mai importata daca vrei masa musculara...

| Miron_Cristi_1997 explică:

Asi putea lua si niste suplimente nutritive?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Miron_Cristi_1997):

Da, dar doar dupa ce-ti pui alimentatia la punct

| Miron_Cristi_1997 explică (pentru Cosmin86):

Cum a zis Modafen e ok?

| Miron_Cristi_1997 explică (pentru Cosmin86):

E ok cum a zis Modafen?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Miron_Cristi_1997):

Da, alimentatia e cea mai importanta

| Modafen a răspuns (pentru Cosmin86):

Alimentatie,odihna si dupa antrenament.Suplimente ti-as recomanda Gfx-8 sau Whey Gold Standard (daca te tine buzunarul).Eu inca nu am luat suplimente dar iti spun sigur ca sunt printre cele mai bune. Spor!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Modafen):

Cred ca ai gresit reply-ul, nu eu am cerut sfat legat de suplimente happy

| Modafen a răspuns (pentru Cosmin86):

Scuzehappy

| Catalinjr a răspuns (pentru Modafen):

Clar, recomand o alimentatie buna, odihna si produse de la weider http://www.culturism.net/produse/joe-weider 80 de ani de experienta.