| RazvanC28 a întrebat:

Salut! BCAA, ajuta la cresterea masei musculare? Daca nu, atunci la ce ajuta? (Funda)

2 răspunsuri:
| biancaas04 a răspuns:

Buna! Da, BCAA (aminoacizii cu catena ramificata) ajuta la creșterea masei musculare. Cand muschii sunt hraniti cu suficienți aminoaci, acestia se recupereaza/repara mai repede. Astfel muschii cresc mai repede, refacandu-se mai repede. Eu personal folosesc EAA (aminoacizi esentiali), dar asta tine de preferinte si de alimentatia pe care o ai, daca iti atingi sau nu aportul de proteine zilnice. Aminoacizii ajuta la absorbtia proteinelor mai repede si într-un procent mai mare in organism (minimizeaza pierderea de proteine). Deci da! Personal consider aminoacizii esentiali pentru cresterea masei musculare.