| anonim_4396 a întrebat:

/Buna!
Care este diferența între proteina din lapte și cazeină cu eliberare lentă și proteina din zer?
Cele din zer se iau după antrenament și celelalte înainte de somn? De ce aș avea nevoie de două feluri?

Am vrut să iau totuși niște suplimente alimentare, proteine și tot citind pe myprotein am 3 produse în coș acum, dăo-ncolo de treabă... ouăle nu mai sunt bune? laughing sad

1 răspuns:
| RobertMoon a răspuns:

Cele din zer se absorb rapid și de aceea e recomandat sa le iei după antrenament alaturi de carbohidrați, iar cazeina se absoarbe mai greu și e recomandat sa se ia noaptea, asta e diferența între ele. Dar nici cele din zer nu absorb toate repede, proteina simpla din zer șse absoarbe mai greu față de una izolată din zer, de la myprotein daca ai observat sunt doua tipuri de whey, impact whey protein și impact iso care e mai scumpă.