| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cand eram mai mic ~13 ani eram cel mai rapid alergator din clasa de departe. Cu timpul am pus cateva kg pe mine si am inceput sa scad iar. Ce ziceti, daca reusesc sa scap de kilogramele in plus si revin la un numar decent pentru varsta si inaltimea mea, voi recapata ceva viteza ca inainte? Sau s-a dus odata ce am pus kilogramele?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca alergi ZILNIC de 2 ori cate 2-3 ore (atat rezistenta, distanta, cat si viteza), atunci poti re-deveni chiar si campion.winking

| siriusblack98 a răspuns:

S-a dus ''viteza'' din cauza lipsei de antrenament, nu din cauza kilogramelor in mod special (conteaza, dar mai putin decat lipsa antrenamentului) iar asta inseamna ca odata ce o sa slabesti daca o vei face prin dieta, vei alerga la fel de rapid ca si acum iar de obosit tot la fel.Am prieteni de 50-60kg care nu pot alerga nici pe sfert cat pot eu sa duc la 90kg.

| DuhoareRoberto a răspuns:

Parerea mea este ca ai mai scazut,deoarece odată pus kilogramele,iti scade din viteza,iar daca slăbești te face putin mai agil.
Si eu sunt un alergător foarte rapid,nu m-a întrecut nimeni cu cati am concurat, dar m-am păstrat mereu la aceleași kg.

Recomandarea mea este, ca daca vrei iar sa fii rapid, fa mișcare sau practica un sport.
Eu de exemplu, fac fotbal, am viteza destul de mare si mănânc foarte mult.Tot slab sunt!