| Afganistanu_9917 a întrebat:

Salut.Care este mai tare la bataie taekwondo sau lupte greco romane. Vreau detalii.

1 răspuns:
| Pisla a răspuns:

Nu cred ca se poate spune despre un stil ca este cea mai buna la "bataie". Nu exista cel mai bun la bataie.

Daca ai observat luptele din K1, multi luptatori au practicat mai multe stiluri. Totul tine de ce vrei tu sa dezvolti la tine.
De exemplu cu taekwondo iti dezvolti foarte foarte tare mobilitatea picioarelor. La greco-romane iti dezvolti mult musculatura picioarelor (pentru ca ai nevoie de stabilitate) si corpul (pentru ca ai nevoie de forta, pentru prinderi pentru dezechilibrari etc).

In concluzie, parerea mea este ca trebuie sa vezi ce vrei de la tine, pentru ca nu exista un stil CEL MAI BUN.