| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea lua pentru a putea creste in masa musculara si in acelasi timp sa imi dea energie? Am vazut ca sunt,, butoaie,, din alea mari la 100 de lei dar nu am atatia bani. Ce as putea gasi pana in 50-60 lei? Cum se iau? Inainte sau dupa antrenamente? Cum se prepara?

23 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

Toate alea (butoaiele alea mari) au proteine artificiale.
Ca sa faci masa musculară mare trebuie sa și lucrezi corpul la sala. Nu doar sa iei alea și apoi boom! esti Hulk.

Cel mai bine, proteine naturale, din legume, ou crud înghițit cu forța și curaj etc. Și sală.

| Celcestietot a răspuns:

Păi creatina monohidrat știu că are aceste efecte, exact tot ce ai descris tu. Vezi că și caloriile consumate sunt importante! Cam atât costă creatina monohidrat, vreo 50 de lei o cutiuță mai mare. Eu nu prefer sa iau suplimente, prefer să mănânc mai calumea și cam atât. Să ști că proteinele te "umflă" și dacă nu mai faci sală te "dezumflă", crede-mă! Acum fiecare are alegerea sa. Baftăwinking!

| xXxAnOnImOuSxXx a răspuns:

Suplimente de proteine trebuie neaparat sa iei nu iti poti lua 2 g pe kg de proteine decat daca esti un sfrijit ai putea lua creatina monohidrata dar sa fie un brand mai cunoscut nu redis si alte prostii si sper ca stii ca ai nevoie de 4-5 mese pe zi ca sa pui masa musculara.Creatina gasesti praf sau pilule.Eu iti recomand personal pilule care se iau cu apa.Proteinele le poti face cu orice lichid si trebuie luate dupa antrenament cu putini carbohidrati ca sa refaci rezervele de glicogen din muschi.Creatina o poti lua cand vrei si e si ieftina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru xXxAnOnImOuSxXx):

Poti sa-mi lasi un link cu ele?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ce poti sa_mi recomanzi? Am vazut ca colegul de mai jos a zis ceva de pilule. As vrea un link ceva

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu recomand praful mai mult dacă vei face un fel de shake, dacă vrei doar așa simplu poți lua pilule. Dacă ai auzit de lanțul de magazine Decathlon, ei bine acolo se găsesc produse pentru sportivi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Edw08):

De cand au legumele proteine? Principalele surse de proteina sunt CARNEA, branza, ouale, etc.

Si NU oua crude, ouale crude au o enzima (avidina) care IMPIEDICA absorbtia proteinelor. Mai lasa Rocky, ala a fost doar pentru spectacol.

| Cosmin86 a răspuns:

Cu 60 de lei iti iei 3kg de piept de pui => 600 de grame de proteina (pieptul de pui are aproximativ 20% proteina).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Te "dezumfli" exact la fel si daca nu iei suplimente (nu mai zi proteine la suplimente, proteinele se gasesc in mancare), niciun muschi nu e "vesnic", cand nu te mai antrenezi intervine catabolismul muscular (pe scurt, "dezumflarea" cum zici tu).

| RAY a răspuns:

Sa faci culturism in primul rand ca degeaba consumi tu carne ca se va metaboliza sau grasime, masa musculara musculara creste doar cand o folosesti si doar cand dormi, inainte de antrenament se consuma proteine

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, păi așa este, dar zic că un mușchi făcut pe cale naturală durează totuși puțin mai mult decât unul cu proteine artificiale. Cunosc cazuri.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu exista "proteine artificiale", si alea tot din mancare sunt extrase. Pur si simplu proteina este separata de restul continutului.

Si cum "cunosti cazuri" cand oamenii au metabolism diferit. Eu intr-un an pierd 10% din muschi, sa zicem, si altcineva care mananca FIX ca mine pierde 25-30%. La fel cum unii cresc mult mai repede.

Singura comparatie corecta e cu aceeasi persoana. 2 persoane = 2 metabolisme diferite, genetice diferite, alimentatii diferite, etc.

Alimentatia conteaza 90% ca sa-ti pastrezi cat mai mult muschii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

Alimentația, dar și efortul depus totuși. Și nu poți compara unul care baga proteine 2 ani in el, și când nu mai ia se "dezumflă", cu unul care nu bagă proteine în el și care practică calistenic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu exista "se dezumfla". Si daca iei "proteine" (de fapt tu vrei sa zici suplimente, ca proteine ia oricine, chiar si TU iei zilnic proteine) scazi LA FEL ca si cand n-ai lua.

Nu sunt "substante magice", ca sa te "dezumfli" mai repede.

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, practic suplimente vreau să zic. Uite de exemplu, cunosc pe cineva care s-a dus la sală și lua suplimente, și după ce nu a mai luat a mai scăzut în masă musculara tot atât de repede pe cât s-a ridicat (și continua cu sala). Ce părere ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Depinde ce a luat si ce alimentatie a avut, e cam ciudat. Poate nu a luat "proteine" si a luat altceva happy

Eu am luat vreo 7 ani proteine, creatina, glutamina, oxid nitric, etc. Si apoi am vazut 3 ani si ceva pauza completa si am scazut super-putin (dar am avut o alimentatie buna).

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

Te cred. Posibil să fi scăzut pentru că nu făcea de mult timp (aproximativ 4 luni) și pentru că avea corpul de tipul mesomorph, după părerea mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Celcestietot):

Vezi, deja incepi sa observi anumite lucruri happy
Corpul uman e foarte complex. Daca nu era, toti care fac si ei sala erau acum fit sau musculosi laughing

| HadesSs a răspuns (pentru Edw08):

Ou crud inghitit? Esti bolnav, in secunda doi faci salmonela iar elementele nutritive din ou le iei daca e gatit

| Celcestietot a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, cam așa estewinking.

| Edw08 a răspuns (pentru HadesSs):

laughing esti prost informat

| HadesSs a răspuns (pentru Edw08):

Eu zic sa mai citesc si apoi mai vorbim happy la simplu search pe google vei afla, lasa filmele cu bodybuideri laughing
Ouăle crude au aceleaşi beneficii ca ouăle gătite. Cu toate acestea, ouăle crude sau alimentele care le conţin ridică întrebări în privinţa riscului de infecţie cu Salmonella.
De asemenea, absorbţia anumitor nutrienţi ar putea fi redusă şi în unele cazuri blocată complet.
Proteinele din ouăle crude nu sunt absorbite bine
Succes la baut oua crude happy