| Andrei4KiLL a întrebat:

Ce ati alege intre Turbo Mass Si Whey Protein Gold( ambele sunt cam acelasi pret) 220 lei 2.7kg. Doar ca Turbo Mass este un fel de gainer, Iar whey protein este proteina pura.Eu vreau sa pun masa musculara.Iau gainere,doar ca nu prea s-au vazut rezultate.Iau de o luna jumate. Am vorbit cu un culturist,care ia proteine,mi-a spus sa iau whey protein gold,sunt cele mai bune, gainerele au carbohidratii care nu sunt buni... Iar antrenorul meu de la sala, mi-a spus sa iau turbo mass..astept raspusuri

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Clar amandoua sunt bune si carbohidratii aia care nu sunt '' buni'' sunt de fapt buni pentru sala doar ca vin la pachet cu niste efecte secundare gen : obezitate sau diabet tip 2 laughing
Spun sa urmezi sfatul culturistului si al meu si sa iei Whey protein gold. Este pus si simplu marca ideala de proteina, toate celelalte se masoara cu ea, pus si simplu Whey protein a venit si a impus standardul.

Cat despre o luna jumate, nu prea ai ce sa vezi intr-o luna lumate, vreau sa spun, nu e ca si cum devii Hulk intr-o luna jumate. Multi se asteapta ca vai ma duc o luna-2 la sala si rup tot dupa. aha exact asta.
Vrei sa iei proteina, dar crezi ca o sa-ti puna singura kg de muschi pe tine?
Daca vrei sa intram in detalii si poate sa gasim o cauza de ce nu prea vezi rezultate, ar trebui sa ne impartasesti rutina. gen antrenamentul, alimentatia etc
Oricum bafta la antrenamente si cu whey cumpara si creatina gen Optimum Nutrition.

| Andrei4KiLL explică (pentru N0xEterniS):

Iti multumesc,foarte mult! Asa voi face.O sa iau whey protein gold.Iar acest culturist, m-a sfatuit, ca daca tot vreau sa iau carbohidrati, sa mi cumpar Instant Oats, ce parere ai?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Andrei4KiLL):

Chiar nu prea am informatii in legatura cu cabohidratii, deoarece ma bazez pe alimentatie. Iau doar proteina, creatina si acizi aminati.

| Andrei4KiLL explică (pentru N0xEterniS):

Aha.Ok.Azi,de exemplu, am mancat: acum 2 ore,o pizza destul de mare, piept de pui cu cartofi, salata, un shake cu carbohidrati si proteina, si iauruturi.Si am pus decat 200-300 g... :l

6 răspunsuri:
| Andrei4KiLL explică:

De asta vreau sa iau si carbo. happy, ca nu pot sa ma ingras.Si tu cam ce mananci zilnic daca poti sa-mi spui?

| N0xEterniS a răspuns (pentru Andrei4KiLL):

Acum? Mai nimic deoarece nu mai merg la sala de ceva timp laughing am dat vreo 4-5 kg jos de cand numai merg sad. In general mancam in jur de 3 mese plus proteina, creatina si acizi aminati. As fi vrut sa ajung la 4 mese dar nu mai intra laughing in general pui, orez, peste, carne de vita, oua, banane 2-3 pe zi si ce mai era prin frigider, nu sunt profesionist incat sa am o dieta stricta, sa masor si ultima calorie si proteina.
Sa stii ca depinde si de genele pe care le ai. De ex la mine, nu e unu' in familie pe care sa-l bata vantul, la mine s-a prins si cand am facut pe acasa cate o ora timp de o luna si mancam ce era, habar nu aveam atunci la varsta de 14-15 ani ce e proteina etc laughing
Trebuie sa ai ambitie in tine, sa fii interesat, sa-ti placa, transforma tot intr-un stil de viata. si cel mai important nu sari peste ziua cand trebuie sa faci picioare laughing

| Andrei4KiLL explică (pentru N0xEterniS):

Mersi rolling on the floor))) eu le am si din gene.Nu.De o luna.Niciodata n am sarit peste picioare.Mersi mult pentru sfaturile tale.