| Warchild a întrebat:

Salut,ce efect negativ poate avea un supliment de proteine care e recomandat a se lua dupa antrenament si eu il iau inainte de antrenament?

Răspuns Câştigător
| Marginean_Rares_1990 a răspuns:

Antrenamentele, in special cele intense, supun corpul unui stres deosebit, care face necesara o nutritie speciala imediat dupa acest moment. Ai la dispozitie asa-numita „fereastra anabolica", momentul cand corpul tau poate folosi la maximum nutrientii, atat pentru cresterea musculara cat si pentru arderea grasimilor. Sub diverse denumiri, de la PWO (post workout shake) la WG (weight-gainer), aceasta combinatie de nutrienti trebuie sa ocupe primul loc in preocuparile tale dupa ce ai pus la punct programul de antrenament si dieta. Dupa suplimentul cu vitamine si minerale, suplimentul de *dupa antrenament* este probabil cel mai important supliment alimentar pe care il puteti lua. Se poate merge si pe o solutie simpla, cu o masa dupa antrenament insa nevoile speciale sunt cel mai bine acoperite de suplimente special concepute in acest scop...

Citeste tot si intelegi

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Marginean_Rares_1990):

Care iti este raspunsul la intrebarea adresata? in rest : doar se pare ca esti informat!

| Marginean_Rares_1990 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Oricum daca nu e multmit, poate si sa nu ma bage in seama big grin

15 răspunsuri:
| Warchild explică:

Și când e recomandat sa iau proteinele? Numai în zilele de antrenament sau și în cele cu pauza?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Warchild):

Tinand cont ca muschii cresc in zilele de pauza si NU cand ii antrenezi... nu ar fi aiurea sa nu-i hranesti FIX CAND CRES+C?

Deci da, se iau si in zilele de pauza si in zilele de antrenament.

| Marginean_Rares_1990 a răspuns:

Dar daca vrei sa le iei inainte trebuie cu 20 de minute iar apoi iti intareste rezistenta. Depinde de care suplimente iei

| Marginean_Rares_1990 a răspuns (pentru Marginean_Rares_1990):

Depinde si ce suplimente ia

| Marginean_Rares_1990 a răspuns (pentru Marginean_Rares_1990):

Uite asta: Beneficiile suplimentelor inainte de antrenament

Pump puternic
Lifturi puternice
Energie mai mare
Capacitatea de a impinge greutati mari
Facilitarea circulatiei nutrientilor in organism
Scaderea grasimilor din masa musculara
Focalizare imbunatatita

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Marginean_Rares_1990):

Riscurile! Care sunt riscurile despre care se dorea raspuns? chiar si pe mine ma intereseaza care ar fi riscurile, in afara de impotenta precoce?

| Marginean_Rares_1990 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca imi spune ce suplimente foloseste, i-as spune

| Marginean_Rares_1990 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Exista mult mai multe tipuri de suplimente

| aXy99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

NU EXISTA RISCURI, SUNT NISTE SUPLIMENTE! Le iei cand vrei pentru a-ti satisface necesarul proteic. Singurul risc ar fi reprezentat de indulcitori...

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru aXy99):

Indulcitori... cat de naturali si cat modifica sistemul imunitar acesti indulcitori? jura-te ca totul este OK!

| aXy99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Daca nu depasesti doza recomandata (la proteine chiar daca o depasesti, nu cred ca vor fi efecte adverse pe care sa le resimti) nu vei pati NIMIC. Cauta si tu pe net despre indulcitori, nu sunt foarte multe studii, dar te asigur ca unii nu sunt prea sanatosi.

| aXy99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Cat despre ora la care sa iei proteinele: IRELEVANTA. Le iei cand vrei pentru a-ti satisface necesarul proteic. Indicat este dupa antrenament, dar nu e neaparat.

| Warchild explică (pentru Marginean_Rares_1990):

Momentan folosesc supliment izolat proteina de zer ISO PURE PROTEIN de laNatural Plus.Pe cutie scrie zaharuri 0%, in paralel iau si un preworkout OnGold standard.Practic arte martiale si trag si de fiare, deci scopul nu e culturismul.Intrebarea am adresato cirind articole in care se recomanda luarea proteinelor cu 20 min inainte de antrenament indiferent de recomandarile de pe produs.Bineainteles ideal e si inainte si dupa antrenament a lua proteina.