| anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de exercitii sa fac pentru a creste cat mai mult in putere, dar nu exagerat in greutate?
Sau... se poate sa am puterea unui strongman fara sa am si "costructia" lui de mamut? Eu banuiesc ca nu, dar poate este aici cineva care stie mai bine, altfel.
P.S. : [Mentionez ca nu am folosit si nu voi folosi vreodata prafuri/injectii/pastile de orice fel, doar mancare gatita]

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Faci 1-5 repetari si pauze maricele. Esti in surplus caloric si mananci bogat in proteine si carbohidrati. Daca vrei strongman, fa exercitii specifice, daca vrei powerlifting fa doar indreptari, impins la piept si genuflexiuni. Daca vrei forta in general fa cu greutate mare si putine repetari la toate exercitiile, eventual si niste exercitii de strongman. Forta in mare parte e mostenita de la parinti/bunici etc. Daca vrei antrenamente specifice de strongman/powerlifteri cauta pe net, dar trebuie sa gasesti unul care sa te avantajeze. Daca nu vrei sa fii gras nu e nevoie sa consumi foarte multe kcal. Spre exemplu Larry Wheels e foarte definit si extrem de puternic....si mai are si 23 de ani happy

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Larry Wheels are un genetic ce nici un om. Nu are plus mai i-a si steroizi.
De Brian Alsruhe ai auzit? Mi se pare cel mai plauzibil strongman.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Esti ZERO la sport, nu? Auzi la el, flotari laughing)

Antrenament de strongman: indreptari, ramat, presa militara, genuflexiuni cu haltera pe umeri (Chiar si 200kg pe umeri), mersul fermierului, ridicatul busteanului, etc.

Sunt sali de strongman in Bucuresti, eu am mers la Paul Pirjol.

+ 3-4 fripturi pe zi si 30 de oua pe saptamana, dar cum tu esti un copil mic, mananci ce face "mami" acasa, nu ai propria ta nutritie de sportiv.

Mai cresti ma, copil mic care face "flotari" si vrea muschi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Abdomene, genoflexiuni si flotari, rezultatele apar in timp, nu ca ai facut 2-3 zile si gata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? cu niste exercitii atat de simple, care nici macar nu lucreaza tot corpul, vrei sa devina strongman?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?