| Mari020304060y a întrebat:

Salut.
Ce proteine îmi recomandați? Calitate-preț
P.s: Nu comentați dacă nu știți.Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Mari020304060y explică:

Pai alimentatia e 90% si suplimentele (proteine, creatina, glutamina, amino, oxid nitric, etc.) sunt doar 10%.

Asta e greseala tipica a incepatorilor, care apoi se plang de progrese slabe si trec la stero: pun accent pe ceva ce conteaza 10% si ignora ceva ce conteaza 90% happy

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Pai in primul rand:
- varsta, inaltime/greutate
- ce alimentatie ai (cate proteine si cati carbo iti asiguri zilnic)
- ce antrenamente ai

Fara sa stim raspunsul la astea 3, e IMPOSIBIL sa-ti recomande cineva ceva.

| Mari020304060y explică (pentru Cosmin86):

Mă interesează firme cu proteine de calitate.Nu vreau să cumpăr ceva ce nu dă rezultate
17 ani / 1.75

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mari020304060y):

Firmele bune sunt cunoscute: ON, Muscletech, Weider, Dymatize, etc.

Nu ai raspuns la ce era cel mai important: ce alimentatie ai? Cate grame de proteine consumi zilnic?

p.s.: am intrebat inaltime/greutate, NU varsta/inaltime. Stii ca trebuie sa consumi zilnic 2 grame de proteina/kg-corp, de-asta conteaza greutatea.

| Mari020304060y explică (pentru Cosmin86):

78 de kg, 1.75
Alimentația nu am luat-o în calcul.
Nu mă apuc de sală, doar că mănânc foarte puțin și nu pun masă. Vreau să înlocuiesc proteinele cu mesele pe care le ratez.

| Mari020304060y explică (pentru Mari020304060y):

Mulțumesc pentru imformați

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mari020304060y):

Ca o incheiere, exemplu ce mananc eu in perioada de masa (si nu sunt sportiv profesionist, un profesionist mananca dublu):

- dimineata: 2-3 (uneori 4-5) oua + branza + masline + unt + painte ingrala
- ora 11: fructe
- ora 14: piept de curcan cu cartofi copti
- ora 17: piept de pui cu orez bru
- ora 19: migdale
- ora 21: 1-2 pesti intregi + salata
- ora 22: 4 iaurturi

| Mari020304060y explică (pentru Mari020304060y):

Pai alimentatia e 90% si suplimentele (proteine, creatina, glutamina, amino, oxid nitric, etc.) sunt doar 10%.

Asta e greseala tipica a incepatorilor, care apoi se plang de progrese slabe si trec la stero: pun accent pe ceva ce conteaza 10% si ignora ceva ce conteaza 90% happy

Răspuns utilizator avertizat
| xs1der a răspuns:

Eu unul iti recomand proteinele Whey de la Pro Nutrition, la mine si-au facut cel mai bine efectul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xs1der):

Incearca si firme serioase, gen ON, Muscletech, Weider, etc.
Lasa firmele romanesti happy