| Yoggy a întrebat:

Salut, ce sa mananc inainte de meciuri (90 min) ca sa am energia necesara pe toata durata acestuia si sa nu imi fie rau in timpul lui. mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Acum stii care e treaba, nutritionist nu sunt, insa joc tenis destul de des la turnee de amatori. Treaba asta cu mancatul influenteaza destul de putin performantele unui sportiv. Cred ca principala cauza a lipsei tale de energie este lipsa pregatirii fizice.
Eu, personal, doar daca mananc ciorba inaintea unei zile de turneu, pot spune ca ma simt putin jenat. O zi de turneu inseamna pana la 5 meciuri, 2 din 3 seturi fiecare, simplu si dublu, deci e un efort cat de cat considerabil. In rest, carne pe gratar sau snitel, fructe, ciocolata, nestea, apa minerala si ma simt destul de ok. Nu am studii de specialitate, deci pot sa-ti zic doar din propria perspectiva. E posibil ca organismul tau sa fie complet diferit.

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Glucide cu 4 ore inainte.

| TediiL a răspuns:

O salata de legume

| labis a răspuns:

Cafea si ciocolata

| misuvianu44 a răspuns:

Cel mai ok ar fi să mananci fructe, mere, banane, portocale, sau poate sa faci un shake, sau o salata de fructe.