| Vreausaatiu a întrebat:

Ceva metode pentru a ma mai înălța câțiva cm? Am 1.67, 21 de ani..suplimente, exerciții

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Numai ai ce face, asta e, decat operatie de crestere, e scump si extrem de dureros

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau pentru tine, dar proesul de crestere la tine s-a incheiat demult!
la 21 de ani nu te mai inalti decat cu tocuri sau urcandu-te pe un scaunel.
Daca te apucai serios de uns port pe la 13-14 ani, aveais anse sa mai cresti 5-10 cm pana la 20 de ani, cand ti s-a incheiat cresterea.
Din pacate, acum nu se mai poate face nimic, pentru cresterea ta.
Suplimentele alimentare sau vitaminele sunt bune sa-ti creasca imunitatea, nu inaltimea!

| Bizon95 a răspuns:

Iti legi niste greutati de picioare si te tii de o bara in asa fel incat si tu si greutatiile sa fiti in aer
asta daca nu ai trecut de 18
daca ai peste 18 ani nu mai poti creste ORICE AR FI
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320676.php
"Developing physically into an adult takes 2 to 5 years. Most boys will stop growing taller by age 16 and will usually have developed fully by 18. "

acum, ATENTIE, daca ai trecut de 18, sa NU incerci cu hormoni medicamente, chiar si suplimente, PENTRU CA O SA TE FRIGI, exista o boala nustiucum se numeste, in care dupa ce oasele au terminat de crescut, si s-au sudat definitiv, totusi corpul continua sa produca hormoni de crestere, asa ca iti cresc nasul, urechile si limba pana nu mai incape in gura, DECI FI ATENT!

| Sonia822 a răspuns:

Pantofi cu platforma, ce altceva?!

| Constantin_Alexandru_1992 a răspuns:

Cresti cat ai genele, adica aproximatix cat tatal tau sau chiar mai inalt, nu exista niciun supliment pentru asa ceva, poate doar steroizi

| Mascarici07 a răspuns:

Salut,

Iti recomand inotul. Acesta preia presiunea de pe coloana si poate ajuta la inaltare. Iti recomand sa pracitci acest sport pe termen lung pentru a vedea aceste beneficii. Termen lung ma refer la minim un an.

Succes!

| Makapae a răspuns:

Te poti inalta, nu asculta ce zic restul, trebuie sa faci anumite exercitii pentru a acorda coloanei felxibilitatea ei normala. Poti "creste" undeva la maxim 10 cm, dar asta nu inseamna ca o sa cresti cu atat, poate o sa cresti doar cu 7, 6, 5 etc...
https://youtu.be/U1AX4RUUrSM
Dar sa nu crezi acum ca daca faci o singura saptamana chestiile astea o sa ai rezultate, trebuie sa le faci cel putin o data pe zi, de preferat cand te trezesti. Odata ce le-ai început continua sa le tot faci, in 2-3 luni o sa observi diferenta dar doar daca le faci in fiecare zi.
PS:dupa ce reușești sa te inalti nu te lasa de acele exerciții, altfel coloana o sa isi revina la forma ei initiala