| Anonim1018 a întrebat:

Salut! Cine imi poate recomanda niste exercitii sau chiar antrenamente pentru piept, maini, abdomen, picioare? Am 15 ani

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Salut! Îți pot oferi câteva recomandări generale pentru exerciții și antrenamente pentru piept, mâini, abdomen și picioare. Totuși, este important să iei în considerare că ai doar 15 ani, deci este crucial să ai grijă de siguranța ta și să consulți un antrenor sau un profesor de educație fizică pentru a-ți ghida corect antrenamentele și pentru a se asigura că folosești tehnica corectă. Aici sunt câteva exerciții de bază:
Pentru piept:
Flotări (începe cu variantele modificate, pe genunchi, și apoi treptat treci la flotările clasice)
Presă pe bancă cu gantere sau bara
Flotări cu mâinile împinse împreună (pompieri)

Pentru mâini:
Flexii de biceps cu gantere sau bara
Extensii triceps cu gantere sau bara
Genuflexiuni cu haltere pentru antebrațe

Pentru abdomen:
Abdomene clasice (sit-ups)
Plank (poziția de planșă)
Ridicări ale picioarelor în șezut

Pentru picioare:
Genuflexiuni (squats)
Fandări (lunges)
Ridicări de călcâie (calf raises)

Asigură-te că încălzești înainte de a începe antrenamentul și acordă atenție posturii corecte și tehnicilor de respirație. De asemenea, amintește-ți că odihna și alimentația adecvată sunt la fel de importante pentru progresul și recuperarea ta. Nu uita să consulți un specialist înainte de a începe un program intens de exerciții fizice. Mult succes și bucură-te de antrenamente!

3 răspunsuri:
| Dienushki a răspuns:

Alearga! Alearga cat poti, fa ti un program strict de mancare si sport si parerea mea e ca la atletism aproape toti muschii se pun in miscare. Important nu e sa ai muschi vizibili laughing, ci sa fii vanjos, asta insemnand si rezistenta

| 3245 a răspuns:

Caută pe internet sau consultăte cu un antrenor dacă vrei un răspuns mai concret si mai corect pe tema ta, pe întrebarea ta