| Xcution23 a întrebat:

Salut, cine poate sa imi ofere un program de antrenament pentru acasa? Dispun de 2 gantere reglabile. Ce ar trebui sa mananc, in ce zile sa ma antrenez, la ce ora... ( ma axez pe biceps,umeri, triceps, piept...) astept raspunsurile cat mai repede

5 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Te axezi prost. Esti cocalar de plaja? Sau n-ai picioare? Spate, trapez? Programul ti-l faci cum vrei tu, cum iti convine tie in functie de timpul tau liber. Antrenezi grupele de 2 ori pe saptamana din 2 motive: 1. Esti incepator, n-ai experienta unui antrenament intens in care sa-ti rupi muschiul si 2. N-ai aparatura necesara sau alte oportunitati prin care sa-ti "ataci" grupele de muschi facand diverse exercitii care sa-ti lucreze nuschiul din toate unghiurile. Poti incerca ceva de genul:
Luni-triceps,piept,umeri, trapez, gambe.
Marti- spate, biceps, antebrat, incheietura, partea superioara a picioarelor.
Miercuri-pauza
Joi-repeți luni
Vineri-repeti marti
S-D-pauza.
La capitolul mancare, consumi in functie de scopul tau. Adopti un stil alimentar in functie de scopul tau si aia e. Apa + rabdare si bineinteles odihna.

| Xcution23 explică (pentru DovleacTurbat):

Bine, dar exercitiile?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Xcution23):

Cel mai bine este sa le cauti pe google. Sa vezi pe care ai posibilitatea sa la executi, sa vezi executia si postura corecta. Scri frumos exercitii cu gantera, haltera ce ai tu pentru biceps, triceps, spate etc. Iti alegi 3-4 exerictii pentru fiecare grupa in functie de cum iti lucreaza tie mai bine. Cu cate 3-4 serii de cate minim 8 repetari fiecare serie.

| GeorgianaDrb a răspuns:

Buna! Antrenamentele le poti cauta pe Youtube. Eu una ca sa nu obosesc ascult muzica si nici nu imi mai dau seama cand a trecut timpul. Exercitiile cel mai bine le faci dimineata si seara. Eu o sa iti dau meniul meu.
Micurile dejun sunt la fel o jumatate de pomelo sau grefa o felie de paine integrala si o ceasca de ceai.
In prima zi mananci numai legume
In a doua zi doar fructe DAR FARA BANANE SI STRUGURI
In a treia zi lactate degresate
In a patra zi legume si fructe
In a cincea zi carne rosie(porc, vita, mile)
In a sasea zi carne alba(pui curcan peste)
In a saptea zi poti manca orice dar putin si des si asa vei observa cum dispare pofta de mancare si vei manca regulat daca observi ca incepe iar pofta de mancare dupa ceva timp poti relua dieta si nu uita sa nu te abati de la dieta nici macar o zi si sa bei cel putin 1l jumate de apa sau ceai fara zahar. Sper ca te.am ajutat

| Xcution23 explică (pentru GeorgianaDrb):

Wtf? Am cerut un antrenament sa cresc in masa musvulara, nu sa slabesc