| Petru26 a întrebat:

Cine stie, ce se intampla cand pe tabla de sah se intalnesc regii intre ei (fata-n fata)? Sau cand nu se poate da sah mat cu o singura piesa? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

In orice situatie in care cu piesele ramase pe tabla niciunul dintre jucatori nu poate face mat regele advers, este consemnat rezultatul de egalitate, adica remiza. In concursuri asta inseamna ca fiecare jucator primeste cate jumatate de punct.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regii nu pot sta unul langa altul pe patrate alaturate.
Cand nu se poate da mat cu o singura piesa (cazul cu rege si cal/nebun contra rege) partida se termina remiza.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cred ca se refera cand sunt fata in fata cu 1 patratica distanta intre ei.

In cazul asta, cel care este la mutare pierde opozitia.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosmin86):

Opozitia se aplica doar cand sunt mai multe piese pe tabla sau este vorba de transformarea unui pion (rege plus pion contra rege) si nu se poate muta o alta piesa decat regele(piesele sunt blocate, s-ar pierde o calitate sau ar fi compromisa pozitia la fel ca prin mutarea regelui).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Opozitia se aplica mereu intre 2 regi, mai citeste teorie.

Ce spui tu se numeste "zugzwang"