| Vectra1 a întrebat:

Salut, creatina inainte sau dupa antrenament?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.healthline.com/nutrition/best-time-for-creatine

Cel mai bun moment pentru a lua creatina nu este in totalitate clar, dar este probabil benefic sa-l apropii de exercitiile fizice.

Creatina este un supliment sigur și eficient care are mai multe beneficii pentru sănătate și performanță.

Ingredientele se adaugă uneori la creatină pentru a-și crește eficiența. Carbohidrații pot face acest lucru și o strategie bună este să luați creatină atunci când mâncați o masă care conține carbohidrați și proteine.

Creatina este un supliment sigur și eficient, dar cel mai bun moment pentru a lua acest lucru este dezbătut.

În zilele de antrenament, cercetările arată că ar fi mai bine să luați creatină la puțin timp înainte sau după exercițiu, mai degrabă decât cu mult înainte sau după.

În zilele de odihnă, poate fi benefic să-l luați cu alimente, dar calendarul nu este la fel de important ca în zilele de exerciții fizice.

Mai mult, luarea creatinei cu alimente care conțin carbohidrați și proteine vă poate ajuta să maximizați beneficiile.

| RobertMoon a răspuns:

Nu are importanță, o poți lua în orice moment al zilei, important e sa fie în corp, eu nu am o regulă la creatină, uneori o iau când vin acasă o data cu restul de chestii, uneori uit și o iau când îmi aduc aminte, uneori dimineața...

| AbyAlberto15 a răspuns:

Înainte man