| Dumbi a întrebat:

Credeti ca un jucator de fotbal ar merita 100 de milioane de euro? Sau mai mult? Nu vorbesc de Messi, Ronaldo sau alte legende…
Vorbesc de jucatori de genul Pogba, Bale… Jucatori tineri care nu au experienta. Pogba e cel mai scump jucator si nu face fata, mai mult la reclame participa si pe Twitter. Bale de cand e la Real se accidenteaza in fiecare sezon.

Cu banii aia am fi putut sa salvam civilizatii din Africa, America de Sud sau din Asia…? Eu zic ca ar trebui sa se investeasca mai putin in fotbal, chiar daca e sportul rege. Hagi a fost vandut cu 5 milioane. Ce poate sa faca un jucator pe teren in cat sa coste 100 de milioane? Este zeu? Poate sa faca imposibilul?
Sau asta este vorba doar de marketing si de vanzari? Totusi un tricou al lui M. United e 90 de euro, si numai 20% li se da clubului… restul la firma care a facut tricoul.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce vina are acel jucator ca aia din africa mor de foame? am mai auzit tampeni de asta cica sportivi sa ajuta din banii lor pe cei saraci, pai daca omul ala munceste si castiga atat de ce e obligat sa dea banii in africa? cum la un meci biletul e si 100 de euro si vin si 60000 de mii nu e mult acei banii,omul nu fura si i castiga in mod corect,omul plateste un bilet sa vada un meci,acel om ar fi avut de ales sa dea banii unei fundati, eu daca castig din IT o suta de mii de euro lunar ce vina am eu ca mor aia in africa, de parca s-ar schimba ceva acolo ca jucatorul x isi da salariul lunar,oamenii aia sunt incapabili mintal sa ajunga la nivelul rasei germanice asta e adevarul, au de toate aur, petrol, diamante, paduri, sunt saraci ca sunt lenesi si le place sa faca copii si sa cante toata ziua

| Dumbi explică (pentru RAY):

Ai dreptate. Dar se dau sume colosale pentru niste "sparti". Nu zic ca Pogba/Bale nu sunt buni, doar ca Pogba e non-stop pe twitter si Bale mereu la spital…

| RAY a răspuns (pentru Dumbi):

Fiecare face ce doreste si o fata face si 10 mii de euro pe ora daca e frumoasa, fiecare se adapteaza cum poate in esenta reproducerea conteaza

| Dumbi explică (pentru RAY):

O risipita de bani… Se putea investi in altceva, dar tu o sa ti in continuu "fiecare face vrea", asa e, dar e prea mult…

| RAY a răspuns (pentru Dumbi):

Dar ce spui de cei 1% care au absolut totul? viata nu e corecta man, un grup de oamenii conduc planeta restul suntem doar sclavi lor si jucatori aia sunt sclavi lor, uite si partea pozitiva china a bagat miliarde de dolri in africa fara sa se foloseasca de ei ca europeni, in china poate un jucator nu castiga atat, dar asa e democratia

| Dumbi explică (pentru RAY):

In China un jucator de fotbal nu castiga atat?laughing Stii cat castiga Carlos Tevez?! 32 de milioane de euro pe an e chilipir… :/
Si Messi vrea salariu de 40 de milioane, se mai poate urca mult?:/

| Drimmero a răspuns:

Intr-un final ai zis si tu ceva adevarat,, barcelonistule balcanic!
D-aia a devenit fotbalul urat, din pricina marketingului penibil care e la putere...

| Dumbi explică (pentru Drimmero):

Nu sunt mare fan Barca, imi place echipa, atat!

| Drimmero a răspuns (pentru Dumbi):

Mai ai mult de mancat pana depasesti pragul de suporter al unei echipe,, asa am 'debutat' si eu in sustinerea clubului, de la placut pana am ajuns sa iubesc Arsenalul!

| Dumbi explică (pentru Drimmero):

Imi place istoria barcelonei, jucatorii care joaca/au jucat… Nu iubesc echipa asta. Bayern si Roma e veata mea

| Drimmero a răspuns (pentru Dumbi):

Barca dupa 2006 a inceput sa faca istorie, pana atunci era o echipa gen Dortmund cu 1 trofeu de CCE,, fix in finala cu Arsenal a castigat trofeul ala/
Bayern e echipa mare, managment sanatos,, Roma e echipa modesta, dar apreciez ca lumea mai stie de Francesco Totti

| Drimmero a răspuns (pentru Drimmero):

A inceput in 2006 sa faca istorie dupa finala cu Arsenal*

| Dumbi explică (pentru Drimmero):

Si inainte a fost o echipa frumoasa, o echipa cu caracter in Europa. Jucatori cu mare talent au trecut pe acolo Maradona, Hagi, Cruijff… jucatori cu o importanta in lumea fotbalului…
Si nimeni nu l-a uitat pe Totti. Cel mai bun atacant italian, cred ca cel mai bun atacant din istoria Seria A. Nu ai cum sa il uiti, cand intra pe teren arata placere de a juca, si nu se supara cand il scoti de pe teren, cum face Ronaldo… Totti sper sa continuie cu fotbalul, sa se faca antrenor ca o sa aiba succes, stie sa educe jucatorii tineri, cum ii educa el, acum, ca jucator… Totti a fost primul jucator pe care l-am vazut jucand fotbal

| Drimmero a răspuns (pentru Dumbi):

O adevarata legenda!

| CuriousStuff a răspuns:

Nici mie nu mi se pare normal, dar atata timp cat bogatii lumii isi investesc banii in ce vor ei si fanii platesc bine sa vada sport, nu ai ce sa faci.
Normal ar fi ca banii cei mai multi sa-i ia un medic, un pompier, oameni de afaceri care au firme de mare succes, nu cativa care bat mingea. Dar nu ai cum sa schimbi asta. Mereu "entertainerii" o sa faca cei mai multi bani.

| laur432 a răspuns:

Da și eu cred același lucru pogba de când a ajuns la man. united na merita cei mulți bani a făcut ce ar fi putut să facă și un jucător care l-ar cumpărat cu o suma mult mai mica