| AlexAlxAlex a întrebat:

Salut, cum e mai recomandat sa lucrez la sala, o zi biceps, alta zi piept si tot asa sau o saptamana biceps, una piept, etc?

Răspuns Câştigător
| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu faci de mult timp sala si nu ai masa musculara atat de dezvoltata incat sa incepi sa lucrezi pe grupe. Eu iti recomand sa faci exercitii pentru intregul corp ( adica sa faci la fiecare antrenament exercitii pentru membrele inferioare, superioare, piept, abdomen, spate, umeri cu pauza de o zi intre fiecare antrenament, asta daca faci un antrenament mai intens ) si nu doar pe anumite grupe musculare pentru a dezvolta masa musculara a intregului corp pentru ca tu nu ai atat de multa masa musculara incat sa faci azi, sa zicem, piept si membre inferioare si maine umeri, spate si membre superioare.
Iar ce spui tu e o prostie, nu se poate sa antrenezi o parte a corpului nici o data pe saptamana ( pentru ca o sa ai progrese din parti ) si nici aceeasi grupa musculara timp de o saptamana in fiecare zi si dupa sa nu o mai antrenezi cel putin o saptamana ( pentru ca tot progrese din parti o sa ai ). Asa ca, iti recomand inca cel putin 2-3 luni de exercitii pentru intreg corpul, macar 3-4 antrenamente pe saptamana si dupa poti sa te gandesti la exercitii pe grupe.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ideal e sa platesti un antrenator care umbla pe acolo sa fie la curent cu evolutia musculara si el iti zice ce trebuie sa faci cat timp etc incat sa nu ai dureri si lipsa de putere

| siriusblack98 a răspuns:

Prima luna cel putin se face antrenament fullbody. Apoi incepi sa lucrezi pe grupe. Iar cand lucrezi pe grupe de muschi, grupezi o grupa principala cu una secundara. Ex: - piept cu biceps
- spate cu triceps
- picioare cu trapez
- abdomen cu umeri/antebrat
Si nu lucra niciodata umeri cu piept sau la zile consecutive. Adica daca ai facut azi piept, maine sub nici o forma nu faci umeri si viceversa. In ce il priveste pe geniul cu fundita

''pentru ca tu nu ai atat de multa masa musculara incat sa faci azi, sa zicem, piept si membre inferioare si maine umeri, spate si membre superioare.
Iar ce spui tu e o prostie''

Si ce spui tu tot o prostie este. Antrenamentul full body nu se face ca sa-ti dezvolte masa musculara in ideea de a lucra pe grupe. Nu ai nevoie de un procentaj anume de masa musculara ca sa lucrezi pe grupe. Antrenamentul full body se face ca sa iti ''incalzesti'' musculatura, sa o pregatesti pentru efort in cazul in care nu ai mai facut sport niciodata si totodata sa inveti executia fiecarui exercitiu in parte. Poti foarte simplu sa incepi direct antrenament pe grupe, mai ales daca ai langa tine pe cineva care sa iti arate executia corecta la fiecare exercitiu si nu o sa fie nici un fel de problema cu rezultatele.

| AlexAlxAlex explică (pentru siriusblack98):

Mersi de sfat am mai vorbit cu cineva si mi-a spus exact ce imi spui tu si asa imi fac antrenamentele.

| siriusblack98 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Ma bucur daca am putut ajuta.

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru siriusblack98):

Geniule fara fundita, daca tot ai de gand sa corectezi pe altul, macar fa-o cum trebuie.

Daca tot vrei sa corectezi ce am spus eu, citeste tot, nu parti din ce am scris sau daca ai citit tot, nu comenta doar parti din ce am scris.

Antrenamentul full body nu se face sa iti "incalzesti musculatura pentru efort", pentru asta exista stretching si eventual niste jogging sau aerobic.

Antrenamentul full body este mult mai bun decat un antrenament pe grupe ( in caz ca nu stiai ), si te ajuta foarte mult sa iti cresti musculatura, nu doar sa o "incalzesti", asta daca stii cum sa iti construiesti programul de exercitii si sa te recuperezi corespunzator.

Si vad ca te contrazici singur, la inceput spui ca trebuie neaparat sa faci full body daca esti incepator si dupa la sfarsit o schimbi, ca poti face si pe grupe.

Daca tu consideri ca un incepator, mai ales unul care nu a mai facut sport de ceva timp poate face antrenament pe grupe doar pentru ca "are pe cineva langa el sa ii arate executia corecta", gresesti incredibil de mult si da, daca faci antrenament pe grupe ca si incepator "nu o sa fie nici un fel de problema cu rezultatele", asta daca bagi steroizi sau in loc sa iti apara, sa zicem, rezultate intr-o luna cu fullbody, iti apar in 3 luni cu exercitii pe grupe, de asta i-am si spus ca nu isi permite acum, el fiind incepator, sa faca exercitii pe grupe daca vrea sa dezvolte toata musculatura mai rapid.

P.S. Si vezi ca aia ce spui tu este o prostie si o greseala uriasa, faza cu "grupe principale si secundare", pe care tu ai descris-o gresit, care se refera de fapt la faptul ca atunci cand executi un exercitiu ca sunt grupe care care sunt stimulate in mod direct si alte grupe care ajuta la executarea acelui exercitiu si care sunt stimulate mai putin, nu ca pieptul este principala si bicepsul este secundara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai gandeste-te si tu, cum sa faci toata saptamana biceps? Inseamna ca tu intr-un an antrenezi tot corpul de vreo 2-3 ori in ritmul asta. Tu intr-o saptamana prin toate antrenamentele ar trebui sa iti fi antrenat toti muschii macar o data, daca nu 2-3. Adica faci intr-o zi de exemplu, piept, triceps, umeri, in alta zi spate si biceps, in ala picioare. Dupa cum observi daca ai face asa in astea 3 antrenamente iti vei fi antrenat tot corpul. Asta se numeste Push, Pull, Legs. Exista si varianta Full Body, adica sa faci in fiecare zi cate putin pentru fiecare. Ambele denumiti de antrenamente iti recomand sa le cauti de YouTube, alaturi de numele Jeff Nippard si vei invata multe!

| AlexElektro1987 a răspuns:

Esti la inceput?

| AlexAlxAlex explică (pentru AlexElektro1987):

Fac de 3 saptamani, ideea e ca faceam cu un prieten care face de 2 ani si mi-a aratat in prima zi toate aparatele, cert este ca am facut un progres, am dat jos 3-4kg de grasimesi am ceva mai multa forta musculara in sensul ca inainte faceam flotarile cu foarte mare dificultate acum le fac destul de usor, deci un progres consider ca exista insa nu stiam cum ar fi mai ok sa lucrez o parte a corpului pe zi sau pe saptamana.

| AlexElektro1987 a răspuns (pentru AlexAlxAlex):

Nu faci de mult timp sala si nu ai masa musculara atat de dezvoltata incat sa incepi sa lucrezi pe grupe. Eu iti recomand sa faci exercitii pentru intregul corp ( adica sa faci la fiecare antrenament exercitii pentru membrele inferioare, superioare, piept, abdomen, spate, umeri cu pauza de o zi intre fiecare antrenament, asta daca faci un antrenament mai intens ) si nu doar pe anumite grupe musculare pentru a dezvolta masa musculara a intregului corp pentru ca tu nu ai atat de multa masa musculara incat sa faci azi, sa zicem, piept si membre inferioare si maine umeri, spate si membre superioare.
Iar ce spui tu e o prostie, nu se poate sa antrenezi o parte a corpului nici o data pe saptamana ( pentru ca o sa ai progrese din parti ) si nici aceeasi grupa musculara timp de o saptamana in fiecare zi si dupa sa nu o mai antrenezi cel putin o saptamana ( pentru ca tot progrese din parti o sa ai ). Asa ca, iti recomand inca cel putin 2-3 luni de exercitii pentru intreg corpul, macar 3-4 antrenamente pe saptamana si dupa poti sa te gandesti la exercitii pe grupe.

| AlexAlxAlex explică:

Nu cred ca inteleg ce vrei sa zici :d

| Tiszaandrei a răspuns:

Daca acum te ai apucat de sala cel mai bine e sa iti iei un antrenor bun macar 2 3 luni care stie sa iti explice ordinea exercițiilor si utilizarea corecta a aparatelor
Ori ce antrenament haotic e făcut degeaba
( te poți si accidenta )