| Volkswagen123 a întrebat:

Cum pun masa musculară mai repede făcând 10 repetari cu greutate mai mare sau 15-20 cu greutate mai mică la sala?

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

6-12 repetari cu greutatea potrivita. Adica dupa ce termini seria respectiva (deci dupa ultima repetare) trebuie sa fii in imposibilitate de a executa o alta repetare.
Poti face si forta, greutate mai mare si repetari putine, atata timp cat vei creste greutatea/nr de repetari vei creste si in masa, se numeste crestere progresiva.

| RobertMoon a răspuns:

Repetări puține cu greutăți mari, dar depinde și cum te antrenezi și ce mănânci + ce suplimente bagi.

| Volkswagen123 explică (pentru RobertMoon):

Animal pak

| aXy99 a răspuns (pentru RobertMoon):

Repetari putine + greutati mari = forta in 90% dintre cazuri.

| Kerre a răspuns:

Nu exista masa musculara repede, exista masa musculara in cateva luni sau ani buni de sala, prin asta ma refer sa ai o alimentatie bine echilibrata, somn deplin si un antrenament bine organizat. Dar cresterea masei musculare depinde de mai multi factori: Geneticul, capacitatea masei musculare, ce fel de antrenament folosesti/alimentatie etc. Daca faci repetari putine cu o greutate mare iti cresti forta, nu masa musculara, pentru masa fa intre 6-12 repetari cu o greutate ideala pentru tine (sa faci mai mult de 6 repetari lejer dar sa iti fie imposibil sa treci de 12).