| kayrux1 a întrebat:

Cum sa devin mai bun la handball? Si ce pozitie sa aleg?
Vreau sa ma duc la antrenamente, dar imi e frica ca toti cei de acolo stiu sa joace si eu nu. Sa ii spun profesorului sa ma invete?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

O sa devii mai bun la handbal, antrenandu-te. Pozitia nu ti-o alegi. Joci unde te pune antrenorul. Isi va da el seama ce loc in teren ti se potriveste, dupa calitatile tale. Ma rog, ti-o poti alege daca vrei sa fii portar. Daca esti scund, cel mai probabil vei juca in extrema. Daca esti scund, insa istet, creativ, atunci s-ar putea sa joci centru. Daca esti inalt, atunci te va pune pe inter. In final, daca esti mai robust, e posibil sa joci pivot.
E posibil ca cei de acolo, mai vechi fiind (depinde insa si de cand joaca) sa stie mult mai bine ca tine, insa nu e asta o problema. La inceput vei lucra mai lejer. Usor, usor, daca te tii de treaba, vei ajunge in rand cu colegii tai.
Ultima intrebare e cam prosteasca. Cine sa te invete? Daca mergi acolo, evident ca antrenorul se va ocupa de tine. Pentru asta e platit. Sportul acesta se bazeaza pe prindere, pasare si aruncare la poarta. Pe asta trebuie sa pui accent. Dupa aceea, daca ai talent, ti se vor deschide alte orizonturi. Jucatorii exceptionali progreseaza in ceea ce priveste viteza, viteza de reactie, ingeniozitatea, viziunea, aruncarile lor devin mult mai variate si asa mai departe. Sfatul meu e sa mergi fara rusine si sa lupti daca iti doresti cu adevarat sa devii handbalist. Imi amintesc ca si eu, cand am inceput sa merg la antrenamente ca si portar, am dat de destui rautaciosi, destui pusi pe caterinca. Antrenorul a fost sceptic si el la inceput, chiar daca eu nu ii dadusem motive. Dupa o perioada, am devenit cel mai bun portar din echipa, unul dintre cei mai buni portari din judet si jucator in campionat national de juniori. Rautaciosii aia au ajuns sa ma respecte si sa-si puna baza in mine. Toti imi sunt, acum, prieteni buni. Au meritat, deci, sacrificiile. Dupa aceea, din motive politice, echipa s-a desfiintat, insa eu am ramas cu amintiri minunate. De fiecare data cand imi vad carnetul de jucator, pe care scrie mare "Federatia Romana de Handbal", ma incearca numai sentimente placute. De asemenea, e super sa te intalnesti, sa te saluti si sa discuti cu fosti coechipieri.

| vocea a răspuns:

Da normal profesorul te va ajuta si te va pune pe postul care tii se potriveste, pivot sau extrema.

| DanFunie a răspuns:

Da normal, spune-i decat sa stai asa... macar daca ii spui te va invata, daca nu-i spui n-ai de unde sa stii. Iar in legatura cu pozitia in teren, asta vine de la sine, stai linistit si multa bafta iti doresc!

| CsGO16 a răspuns:

Depinde ce pozitite iti place, o sa inveti pozitia noua! Sa nu iti fie frica! E ca si joaca, convinge-l sa te ajute antrenorul! Handball nu -i asa de greu

| Lexi27 a răspuns:

Cel mai simplu spune-i profesorului sa te invete! Macar sa prinzi si tu doua miscari.Nu-i nicio rusine ca nu stii, spunandu-i asta ii arati ca iti place handball-ul si ca esti dornic de invat!
Si eu am trecut prin aceeasi chestie! Toata lumea stia sa joace, iar eu nu! Asa ca am rugat profesorul si m-a invatat! Sper ca ti-am fost de ajutor!