| vpsdavidvps a întrebat:

Salut.Daca alergi si sari mult in fiecare zi ti se intaresc muschii picioarelor? De exemplu eu joc baschet si ma antrenez toata ziua, adica fug si sar.Si daca da, automat o sa ai si genunchii puternici si sanatosi nu?

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

E bine sa incerci sa vezi si partea cealalta. Si anume daca te ranesti, daca ii suprasoliciti, etc.

Raspunsul la tine poate fi si da si nu. In functie de conditiile in care faci acele exercitii, boli preexistente, risc, etc.

| JicaContra a răspuns:

"ti se intaresc muschii picioarelor"
da, dar numai pana la un punct, in general se mareste masa musculara si forta pe care o pot dezvolta
"genunchi puternici si sanatosi", iar da, dar, numai daca nu te accidentezi

| Reghqen a răspuns:

Da e adevărat, dar nu în fiecare zi, dacă te antrenezi întens cel puțin 2-3 zile de odihnă ori pe săptămână sunt necesare. Da se va întării și genunchii dar puțin deoarece au și cartilaje

| MaraMadalina1888 a răspuns:

Orice sport o sa iti antreneze mușchii, nu are legatura cu genunchii, doar cu mușchi picioarelor