| DOOOPX a întrebat:

Salut, dacă am mers la sala și a doua zi mă dor mușchii, sa continui sa merg sau să mă odihnesc până îmi trece durerea?

Am auzit că fără odihnă mușchii nu se repară.

Răspuns Câştigător
| Izabela77 a răspuns:

Continua cu sala. Am fost și eu in aceeași situație. Am fost la sala, și după mergeam greu pentru ca ma dureau Mușchii de la picioare. Febra musculară. Eu am continuat sa merg. Și peste 2-3 zile mi-a trecut. Asta pentru ca dacă te dor Mușchii înseamnă ca s-au încălzit din cauza exercițiilor. Dacă te odihnești, o sa dureze pana trece durerea. Sfatul meu este sa continui. O sa te chinui ceva și o sa doară puțin, dar după o sa fi din ce in ce mai ok deoarece muchii se obișnuiesc cu exercitiile.

15 răspunsuri:
| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Asa o sa te doare mereu. Ca sa-ti treaca febra, trebuie sa faci exercitii. Du-te in fiecare zi, poate pauza duminica. Muschii se odihnesc, doar daca lucrezi pe grupe. Azi umeri si bicepsi, maine picioare etc

| Aliveralovera123 a răspuns:

Du-te la sala dar fa cu greutăți mai mici exerciții, ai doar febra musculara nimic mai mult. Funda?

| Adry05 a răspuns:

Eu am lucrat cu-n antrenor personal si ma punea sa fac zilmic exercitii chiar daca aveam febra, deci cred ca ar trebui sa faci si urmatoarea zi

| HerculePoirot a răspuns:

Muschii se "repara"mai nou?

| Anonim0725 a răspuns:

Bună, am și eu febră musculară de 2 zile și mâine mă duc din nou la sală. Chair dacă abia pot să îmi pun geaca pe mine.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Da, cand faci exercitii fizice, fibrele musculare se rup, si ai nevoie de aminoacizi ca sa se repare.

| DOOOPX explică (pentru HerculePoirot):

Pai informeaza-te cum se dezvolta mușchii.

| HerculePoirot a răspuns (pentru DOOOPX):

Crede-ma,stiu mai multe despre muschi decat stii tu despre tine insuti prietene.Muschii nu se "repara" da? Toti sunteti mari scule pe aici dar daca te intreb de muschiul piriform imi arati mana.

| HerculePoirot a răspuns (pentru Chitaristul26):

rolling on the floor))Sper ca glumesti, spune-mi te rog din suflet ca glumesti.

| DOOOPX explică (pentru HerculePoirot):

Omule n-am chef de cearta, se vede ce vârstă ai daca erai mai matur, nu puneai nefolositor și eronat la răspunsul meu care ți-am spus doar "informează-te" și nu te lăudai pe aici că știi mai multe decât toți, daca crezi că ești mai deștept decât altcineva nu e nevoie sa te cerți, orice om știe să înjure, dar unde e demnitatea?

| DOOOPX explică (pentru HerculePoirot):

Daca crezi că ești cel mai deștept rămâne pentru tine, nu am chef să-ți dovedesc eu ție că ăsta e adevarul, nu însemni nimic pentru mine, nu te știu și nu o sa te știu vreodată, crede-mă am ceva mult mai bun de făcut decât să mă cert cu tine.

| HerculePoirot a răspuns (pentru DOOOPX):

N-ai ce sa-mi dovedesti pentru ca nu ai cunostiintele necesare.

| Chitaristul26 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Daca noi nu avem dreptate si tu stii mai multe, atunci spune tu ce se intampla de fapt. Sunt chiar curios si vreau sa invat lucruri noi. Astept raspuns

| Chitaristul26 a răspuns (pentru HerculePoirot):

Mersi ca imi marchezi raspunsul ca eronat si folositor dar tu nu dai niciun raspuns

| RAY a răspuns:

Credinta e foarte mare la romanii, stiintific vorbind cand faci culturism fibrele musculare se rup, pentru ca ele sa se repare organismul in somn trimite niste celule care inlocuiesc acele rupturi, de astea e bine sa consumi proteine inainte de antrenament ca organismul sa repara acele rupturi, dar in mare parte se repara cand dormim