| Akalan a întrebat:

Daca eu ar trebui sa consum zilnic 2000- 3000 kcal zilnic fara dieta si mananc de acele calorii ma pot ingrasa?

5 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Da. Daca necesarul tau zilnic de calorii pentru mentinere este 2000, iar tu consumi 3000, intr-o saptamana vei ajunge sa iei 1kg de grasime pe tine.

Răspuns utilizator avertizat
| ruddy a răspuns:

Intai trebuie sa afli exact cate calorii ai nevoie pentru a fi in mentenanta. De ex daca ai nevoie de 2500 pentru a te mentine, atunci ii indeajuns pentru inceput sa scazi 300 calorii pentru a slabi, sau sa cresti 300 calorii petru a te ingrasa.

| Drkurt01 a răspuns:

Depinde de multi factori de cate calorii ai nevoie zilnic si nu se consuma aceeasi cantitate in fiecare zi. Depinde de activitatea fizica, chiar si de cat de mult ti-ai folosit creierul in ziua respectiva... Varsta, inaltime, greutate, etc.
E imposibil sa mananci exact cantitatea aia, dar daca azi mananci un pic mai putin, maine un pic mai mult, poti maxim sa mentii un echilibru, dar e destul de greu.
Nu te ingrasi daca consumi exact cantitatea de energie pe care o introduci, pentru ca atunci corpul nu va avea ce energie sa depoziteze, mi se pare logic, dar cum faci sa stii care e cantitatea exacta (si pe care o introduci si pe care o consumi)?
Nu e zis ca aceasta cantitate e intre 2000 si 3000, apoi. Poate scadea si sub 2000, de exemplu.
O eroare de 1000 kcal mi se pare destul de mult )). Daca tu mananci 2900 si ai nevoie de 1800, o sa te ingrasi de nu mai incapi pe usa. Chiar si 100 de kcal sunt ceva.
Toata chestia poate fi destul de imprevizibila, deci. Cel mai bine e sa mananci cat simti ca e nevoie si sa faci decent de mult sport. Asta e o dieta sanatoasa. Niciodata nu trebuie sa exagerezi. Nici in minus, nici in plus.
Viata e facuta din echilibru.
Bafta.

| irezistibilul a răspuns:

Depinde, afla cu exactitate cate calorii trebuie sa consumi pe "calculatoarele de calorii", gasesti pe google multe site-uri referit la calculul caloriilor. Daca spune ca trebuie sa consumi de exemplu 2000, le maresti pana la 2300-2500, daca zice ca 3000, le maresti pana la 3300-3500. Poti vorbi si cu un nutritionist, cred ca el o sa te ajute cu sfaturi si mai bune, iar el poate sa evite sa reprezinti in viitor niste probleme legate de ingrasare.