| skate19 a întrebat:

Salut, daca fac sala 4 luni de zile, fara sa iau proteine, se vede vreo diferenta? sau macar capat ceva forta? mentionez ca sunt ectomorf (am arderile mari...adica slabesc foarte repede si ma ingras extrem de greu )

Răspuns Câştigător
| Caddy1609 a răspuns:

Se vede normal ca se vede(daca mergi macar 4 zile pe saptamana). Incearca sa-ti faci un program de mancat.Cel mai important lucru(si asta o spun din experienta) este sa mananci dimineata! daca esti elev dimineata cand te trezesti mananca(oua fierte, lapte cu cereale etc.). mananca inainte cu vreo 1h sa mergi la sala.fa un obicei din asta si ai sa vezi rezultate chiar si dupa 1 luna!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Caddy1609):

Cum adica "macar" 4 zile pe saptamana? Vrei sa spui MAXIM 4 zile.

12 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum adica "fara proteine"?

proteine = mancare

Tu vrei sa stai nemancat? CIne te-a invatat asa ceva?

| skate19 explică (pentru Cosmin86):

Ma refer la prafuri si pastile cand zic proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru skate19):

Atunci te referi la "suplimente".

Invata sa te exprimi, sunt niste notiuni de baza ( + ca exista prafuri si pastile care nu contin DELOC proteine, si alora tot proteine le spui? ).

E important sa stii niste notiuni de baza, daca vrei sa progresezi.

Cate fripturi mananci pe zi? ( pentru proteine ).

| RobertMoon a răspuns:

Da se vor vedea diferente normal dupa 4 luni, dar incearca sa mananci mai bine si se vor vedea diferente, odihna minim 8 ore pe noapte.

| RobertMoon a răspuns:

Dimineata e bine sa mananci ceva gen omleta, cu 1 ora inainte antrenament mai mananci ceva usor, dupa antrenament mai mananci ceva precum 100 grame de nuci/fistic si masa de seara sau ce mai mananci tu si e suficient pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult de 6 kg in 4 luni fara suplimente nu poti lua.(castigi 6 kg daca mananci de rupi, dormi bine si te antrenezi specific unui ectomorf)

| Syndre a răspuns:

Vrei să zici fără suplimente, că proteinele se găsesc în multe alimente de bază...
Da, diferențe se văd, dacă te antrenezi corect și ai o alimentație bine pusă la punct.

| axelfcrazyfrog a răspuns:

Incearca sa tragi de fiare sa-ti maresti masa musculara a creierului.

| RobertMoon a răspuns (pentru axelfcrazyfrog):

Incearca si tu, prinde bine oricui.

| axelfcrazyfrog a răspuns (pentru RobertMoon):

Fiule, la cei 89 de ani ai mei crezi ca pot sa mai ridic haltere dupa o viata de prizonier al comunismului asta de ****? Trec anii...trec...

| Adrian_Ungureanu_1996 a răspuns:

Si in general e bine sa mananci multe proteine daca zici ca te ingrasi greu, mananca multa carne de exemplu, si mancare fiarta, legume multe. iar daca esti ectomorf o sa pui si masa mai greu, daca vrei sa vezi diferente tine-te de sala, dupa 1-2 ani o sa se vada un progres foarte mare, insa si dupa 4 luni de sala facuta calumea o sa vezi diferente, dar tine doar de tine.