| Peatric a întrebat:

Salut, daca la aprox 2600kcal pe zi aveam body fat in jur de 17-18%, sunt prea putine 1500kcal pentru cutting? 17 ani, 175 inaltime

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul modern nu are nevoie de 2000 de calorii, stramosi nostri consumau cateva sute de calorii, drept dovada metabolismul se reduce cu 40% in timpul infometari, omul poate trai si cu 500 de calorii, daca nu face efort, mai mult e marketing, 1500 e cam mult, 800-1000 de calorii recomand, nici vanatori din africa nu au nevoie de 2000 de calorii in fapt cand sa studiat rata metabolica a lor vs noi este la fel, efortul fizic nu necesita asa multe calorii, este un mit, manca mult si fa sport mult, cea mai rea grasime este cea abdominala

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu de pe ce site-uri dubioase te informezi, dar nu ai deloc dreptate. Eu cu 2000 kcal/zi am slabit 5kg in 19 zile.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Stii prea bine ca eu nu cred in argumente de astea, vi in laborator consumi 2000 de calori si demonstrezi, eu sunt convins ca nu poti slabi, acele site urii sunt site urii de stiinta care pot demonstra ceea ce afirma

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Si eu iti pot demonstra mai bine decat niste articole (studii sau metaanalize, oricum s-ar numi ele) DE PE INTERNET. Nu au argumente, dovezi, doar iti spun ca s-au facut. Nu au cum sa iti dovedeasca, nu am vazut pe nimeni sa filmeze 24/24 "cobaii".
Eu am calculat acele kcal, nu am folosit niciun calculator online. Biscuitii bellevita au 440 kcal/100g. Asa scrie pe ambalaj, deci atat au. Iaurtelele zuzu stoarse au 93kcal/100g. Asa scrie pe ambalaj, atat au. Legumele congelate au 50kcal/100g. Scrie pe ambalaj conform unor analize facute. Si asa am calculat frumos tot ce am mancat in 19 zile. 1950-2050 kcal pe zi, am slabit 5 kg pe cantar, de la 80 la 75. De ce te-as minti? Realizezi ca sunt persoane (strongmani in special) care consuma si 10000 kcal pe zi si nu sunt obeze. Ei ar slabi daca ar consuma 5000 kcal! Daca tu te mentii cu 1500 kcal, ori esti anorexic, ori ai 1, 5 si 50 kg.

| cristiww a răspuns (pentru aXy99):

AXy99, imi place ca stii ce vorbesti. De cat timp faci sport/sala?

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Astea nu sunt dovezi, argumente rationale si argumente demne de omul pesteri

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

In ce hal scrii, cred ca tu esti mai aproape de omul "pesteri". Eu ti-am spus ce mi s-a intamplat mie. Am slabit 5kg consumand 2000 kcal pe zi timp de 19 zile. Am prieteni care consuma 3000 kcal pe zi, nu fac sport si au 9-10% grasime corporala. Depinde de persoana, metabolism etc. Nu imi spui ca tu mananci 1000 kcal pe zi si esti bine mersi ca nu te cred.

PS: Noi vorbim de KILOcalorii, nu de calorii.

| aXy99 a răspuns (pentru cristiww):

Multumesc! De 1 an si jumatate merg la sala constant de 5 ori pe saptamana, dar am mai facut cate 3 luni verile (in numar de doua) anterioare, dupa care m-am lasat in timpul anului, dar am continuat sa ma informez.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Argumente care nu dovedesc prin dovezi se numesc argumente emotionale,primitive, nu o spun eu asa se numes ele, nu te-am facut om al pesteri, eu am spus ca acele argumente asa sunt, citeste clar, tu poti sa scrii romane ca eu stiu ca minti

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Ce am de castigat daca mint? Eu cred ca ai ceva probleme la encefal, nu sinapseaza cum trebuie neuronii aia, nu imi explic cum altfel debitezi astfel de elucubratii. Auzi, 800 kcal pe zi sunt suficiente rolling on the floor)

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

De ce razi? da diabetici cat consuma? omule omul poate trai 30 de zile fara mancare, noi in prezent facem putin efort, ai habar de biologia umana?

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Am mai mult decat ai tu habar de gramatica si anatomie combinate laughing
"noi in prezent" De ce vorbesti la plural? Ai tu habar cat efort fac eu sau cata miscare face cel care a pus intrebarea? Daca nu pun grasime consumand 3300 kcal pe zi inseamna ca fac suficient efort. Sau am un metabolism foarte rapid. Ori ambele.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Din nou vrei sa demonstrezi ca ai dreptate, prin jigniri si atat

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Daca iti spun ca am mai multe cunostinte decat tine inseamna ca te jignesc?

Habar nu ai ce vorbesti si dezinformezi oamenii mai ceva decat anamaria69 aia...

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Nu e vorba de cunostinte cate ai, e vorba de a dovedi ceea ce afirmi, orice om are obligatia de a dovedi ceea ce afirma si Einstein a avut obligatia si Newton, Darwin, repet intre 800-1000 de calorii avand rata metabolica de 2000 de calori este buna, pentru a slabi sau daca ai diabet

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Ce treaba are diabetul? Bunica-mea mananca 2000 kcal pe zi si are diabet de multi ani. Tu nu ai facut decat sa dai un link, 0 argumente, 0 dovezi, eu ti-am spus exact ce mi s-a intamplat mie.

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Depinde si ce anume consuma de 2000 kcal pe zi, bănuiesc ca nu dulciuri, coca cola

| Peatric explică (pentru RAY):

800kcal?laughing) cu caloriilea alea nu poti sa-ti acoperi nici proteinele, manhappy

| RAY a răspuns (pentru Peatric):

Eu despre slabire vorbeam, pentru definire intre 1500-2500 de calorii depinde de rata ta metabolica + efortul fizic, pentru mine 800 de calorii este perfect, 50% din ceea ce consum sunt proteine, vreau sa consum mai multe proteine, iaurtul gresesc il recomand

| aXy99 a răspuns (pentru RAY):

Nu stii despre ce vorbesti. Definire=slabire laughing
Mai devreme ziceai ca nici membrilor de trib care vaneaza hrana nu le trebuie 2000 kca, acum zici 1500-2500 pentru definire. Esti tare rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru aXy99):

Ma aia nu fac culturism inteligentule nici nu au posibilitatea sa aiba atata hrana ce e de ras, omul nu are nevoie de 2000 de calorii in era moderna cand mai mult sta pe loc, drept dovada obezitatea a ajuns sa fie cauza multor bolii, daca nu stii, orice dieta slaba in calorii ne protejeaza impotriva multor bolii vezi studiul china, dieta de 800 de calorii face ca celule cancerigene sa moara

| Cosmin86 a răspuns:

E prea putin, o sa arzi o mare parte din masa musculara pe langa grasime.

| Frank51 a răspuns:

Ar fi ok, dar nu uita ca trebuie sa consumi proteine si grasimi sanatoase, si daca faci sala carbohidrati. Daca mananci prostii o sa scazi si din masa musculara, asa ca iti recomand sa mananci cat de sanatos poti.

| aXy99 a răspuns:

Depinde. Cu 2600 kcal puneai pe tine? Daca 2600 erau de mentinere, 1800-2100 sunt bune pentru definire. 1500 e cam putin. Daca cu 2600 kcal te ingrasi, atunci 1500 ar fi ok. Depinde si cat sporti faci si daca esti constant.

| Peatric explică (pentru aXy99):

Inainte am tinut cu 1500 kcal timp de 2 sapt, tot asa, de la 70kg am ajuns la 66.5 in 2 saptamani, dupa am urcat iar la 2500-2600kcal si in 2 saptamani am ajuns la 69-70kg

| AnastasiaK a răspuns:

Argumentum ad passiones, zis si "apelul la emotii"...acel "argument emotional" pe care incerci tu sa-l invoci este caracterizat prin manipularea emotiilor (iti cam sugereaza numele, nu?), adica nu are legatura cu ce ti-a zis aXy99.

aXy99 ti-a dat exemplul personal si atat. In cazul in care se doreste demontarea unui argument ca al tau, un singur contraexemplu este suficient. Inainte sa incerci sa pari expert in logica si argumentare, analizeaza mai atent care dintre voi a oferit argumente puerile. Tu NU reprezinti absolut NICIO autoritate in domeiul stiintei, drept urmare, orice informatie pe care o spui in acest sens si care nu este urmata de o sursa (unde ai citit sau de unde ai aflat-o) e egala cu 0. Daca nu vrei sa vii cu documentatie e ca si cand nu ai venit cu nimic, mai ales cand vorbesti de vanatorii din Africa si cunostintele gramaticale nu prea te ajuta...ai credibilitate 0.

Poate ca ar fi cazul sa se introduca gandirea critica printre materiile onligatorii in scolile din Romania, poate asa mai intelegem si noi diferenta dintre argumentare si aberare.

| Vvistula a răspuns:

Nu sunt prea putine, dar o sa slabesti destul de rapid si iti va fi foame. Manca lucruri mai satioase ca sa nu fi tentat sa mananci in plus

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Doamne baiatule, hotaraste-te, romana sau engleza?
Numarul caloriilor nu conteaza la fel de mult ca tipul alimentelor pe care le mananci. Daca mananci 1500 kcals pe zi, dar acele calorii constau in mancaruri bogate in grasimi, zahar si carbohidrati gen fast-food, tot nu o sa slabesti.

| RAY a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Nu conteaza in ce consta acele calorii cand esti pe minus slabesti, poti sa consumi carbo 1000 de calorii sau proteine sau grasimi vei slabi, 1500 nu e chiar asa putin

| aXy99 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Ba da, va slabi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Ba da, poti slabi mancand zilnic zahar si fast-food daca te limitezi la 1500 kcal. Corpul arde prin jur de 2000-2500 (depinde de metabolism, stil de viata, etc.). Deci, cat timp esti in deficit caloric slabesti ORICE ai manca (un nutritionist a slabit 10kg mancand zilnic KFC si MC, dar ramanand in deficit caloric).

Mai intelegi si voi cum functioneaza corpul uman inainte sa aberati.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Like