| rdr20z a întrebat:

Salut.
Dacă la spate am putina scolioza gen nu foarte mult si fac sala, ma afecteaza cu ceva? Am 13 ani 1 80 si 70 kg

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Asta doar doctorul iti poate spune, nu cineva de pe TPU care isi da cu parerea.

Apropo, la 13 ani sala? Corpul nu produce suficient testosteron ca sa pui muschi, asa ca te antrenezi cam degeaba, asteapta sa faci 15-16 ani.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Depinde si ce faci la sala.
Du-te la un kinetoterapeut, o sa faci niste exercitii pentru a diminua problema si ar trebui sa te puna sa faci si anumite exercitii la aparate pe care le gasesti si la sala pentru a intarii muschii. Sunt probabil unele exercitii care iti pot face mai mult rau, nu forta!

| aXy99 a răspuns:

Daca e doar putina nu ar trebui sa te afecteze, dar cel mai bine este sa intrebi medicul.