| azd a întrebat:

Daca m-am lasat de creatina o sa se lase muschiul? Adica ma dezumflu, scade si forta si tot asa?

Răspuns Câştigător
| MarianM009 a răspuns:

Nu se lasa nici un muschi :)). Efectul creatinei se duce din corp dupa 2-3 zile si se manifesta astfel: in loc de 4x20 flotari o sa faci 3x20 sau in jur de.
Creatina retine apa in muschi si iti da posibiliatea sa faci antrenament pe o perioada mai mare de timp(in loc de 1h faci 1h30-2h). Concluzia: nu o sa mai rezisti atat de mult in sala.
Uite un link mai detaliat: https://www.youtube.com/watch?v=BR3dDO1Sz0E

Spor!

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De unde scoti o asemenea idiotenie?

| azd explică:

@cosmin. Am intrebat frate. Deasta am si ous aici intrevbarea. Crezi ca daca stiam sau eram antrenor de fitness mai veneam aici?

| Cosmin86 a răspuns (pentru azd):

1. da si tu reply pe comentariu, NU comentariu general cu @cosmin... ca sa primeasca si utilizatorul notificare ca i-ai raspuns

2. ok, ti-am raspuns eu, nu se intampla nimic. Tu oricum o sa iei creatina in continuare, din carne. Sau esti vegetarian?

| N0xEterniS a răspuns:

Ia-o logic in ***. Ai bagat ceva in corp care te-a ajutat sa castigi masa si forta, acum gata, nu-ti mai este in sistem, nu e normal sa dea inapoi o parte din ce ai castigat?

Raspunsul este da, o sa pierzi ceva ceva. Ca si cu proteina pudra, e un supliment, nu trebuie sa tai din mese, e ca un plus, cand nu o mai iei, nu e normal sa dea inapoi muschii?

Pur si simplu, de ex, faci sala, ai muschi, muschii pe care ii ai le trebuie 200 g de proteina pur si simplu sa aiba dimensiunea si forta respectiva. Acum din alea 200 g, 30 g le iei din shake, din proteina pudra. Cand te-ai oprit, cand nu mai bei shake, vrei ca muschii pe care ii ai sa reziste cu 170 g? Nu e normal sa mai scada pana la nivelul respectiv?

Dar bine, aici vorbim de cantitati foarte mici, poate nu intelegi exact.
Uite un exemplu la o scala mai mare. Un culturist, gen consuma 400 g proteine pe zi + 400% testosteron. Daca ar trece pe un stil de viata normal, gen 3 mese pe zi, in jur de 150 g pe zi, fara roids *400%, vrei ca el sa tina masa respectiva pentru totdeauna? Nope, nu-i posibil, o sa piarda mai mult de jumate, din cauza ca proteinele 400 g si 400% testosteron nu mai sunt in sistem.

| funnnyman32 a răspuns:

Salutare.
Nu, nici pe departe. Muschii nu se 'lasa' cum zici tu decat la batranete, si asta daca nu te mentii sau daca esti gras si slabesti intr-un timp foarte scurt, atunci vei arata mai naspa ca sa zic asa.
Forta niciodata nu va scadea daca ai tras un timp calumea, si mai ales natural fara tot felul de jeguri infernale baga-te in tine sa te umfle cum arata aia din multe tari, umflati cu ulei in ei aia normal ca nu au forta si nicio masa si forma.
Nu ti se va lasa stai linistit si mananca bine chiar daca nu vei mai lua suplimente, bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru N0xEterniS):

"cand nu o mai iei, nu e normal sa dea inapoi muschii", NU, cat timp asiguri necesarul pentru mentinere ( care e mai putin de 2 grame / kg-corp, necesarul de crestere ).

Ai vreun pic de3 experienta in domeniu? Sau iti dai aiurea cu parerea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba, vad ca te cam crezi smarty-pants al culturismului. Unde *** era ipoteza '' NU, cat timp asiguri necesarul pentru mentinere''? Ideea mea sustine faptul ca dupa ce nu mai iei creatina, gen esti ''normal'' muschii or sa dea inapoi deoarece ea nu mai este in sistem. Nu era niciunde cuvantul ''mentinere''.(bineinteles poti compensa cu mancare) Te-ai cam bagat singur in seama, asa vad ca faci cam peste tot.

Oricum e creatina, procentele sunt foarte mici, nu castiga si nu pierde mult.