| Vladut19922 a întrebat:

Salut, dacă mă antrenez acasă și iau vreo 5 luni suplimente și după nu mai iau suplimente dar tot mă antrenez mi se întâmpla ceva? (Și dacă sunt bune suplimentele impact whey).

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suplimentele nu-s obligatoriu sa le iei, sunt doar un moft, copiat de la occident.
Pe vremuri, toata lumea facea muschi sau si-i "pronunta", prin mancare sanatoasa si sport facut corect si intens, obtiinand exact aceleasi rezultate.
Suplimentele cu whey se pot inlocui cu zer de lapte proaspat.
Oricum whey-ul pulbere este exact extractul de zer, uscat si impachetat.
Manaca sanatos si asigura-te ca ai la fiecare masa o bucata de proteina (cat palma ta) de carne (de orice fel), peste, oua, ham, pateu. Vegetalele trebuie sa fie de 2 ori cat bucata de carne.

| aXy99 a răspuns:

Nu se va intampla nimic, dar sa stii ca ai nevoie de un anumit aport proteic pentru a creste eficient in masa musculara ( pe langa antrenament corect si surplus caloric). De regula 2g/kg corp sunt mai mult decat suficiente. Daca nu mai iei whey e posibil sa stagnezi, totul depinde de alimentatia ta, ce mananci intr-o zi, cate kcal, cate proteine etc.