| sfdshsnsa a întrebat:

Salut, daca ma apuc de sala, si nu iau proteine, o sa se vada vreodata ceva calumea pe mine? sau fac degeaba? Nu vreau forta, vreau doar masa musculara, atat.Mentionez ca fac si kickboxing de performanta...

5 răspunsuri:
| joe2011 a răspuns:

Poti lua proteine pentru.performante mai bune si mai rapid vizibile.proteinele sunt necesare vietii.iti trebuie 0, 9 g de proteine pe kilocorp zilnic, dar daca vrei rezultate bune iti trebuie mai multe

| Cosmin86 a răspuns:

Ca fapt divers, fara proteine MORI, simplul fapt ca traiesti arata ca tu consumi proteine ZILNIC.
Ce inseamna concret proteine? carne, lapte, branza, oua, astea sunt cele mai bune surse de proteine. Proteine inferioara ( nu au profil complet de aminoacizi ) : soia, fasole, etc.

Tu te referi la suplimente cu proteine. Alea te ajuta, dar trebuie sa intelegi ca ai nevoie de 2 grame de proteine / kilogram-corp ca sa cresti in masa musculara. 80-90 % din asta obtii din alimentatie si 10-20 % maxim din suplimente.

Dar sa ai mai mult de 3 mese pe zi, cu 3 mese nu pui prea multa masa musculara.

P.S. : odata cu masa musculara creste si forta

| Madalincostin a răspuns:

Pai normal ca o sa se vada dar dupa mai mult timp.Eu fac sala de 3 ani fara proteine si arat aproape ca un fitnessmodel.Dar sunt 3 ani cam mult dar nah. Orcum nu fa prosti si lua proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Madalincostin):

De ce face o prostie daca ia proteine? stii macar ce sunt?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Madalincostin):

Hai mah copil mic, stii ce sunt proteinele?