| 4Cooled a întrebat:

Daca merg in fiecare zi intre 7000 - 10000 pași si mananc mai putin si doar cele 3 mese ale zilei, as putea slabi in cateva luni?

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu trebuie sa mananci mai putin te vei duce la infometare.
Recomand sa ai mesele proteice:carne slaba (de pasare, peste, vita), oua si produse lactate slabe in grasimi, cereale, seminte : chia, nuci, alune desi nu consumate in exces.
Apoi multe legume de orice fel, mai rar fasolea, lintea, cartofii, orezul. Pastele fainoase de evitat cat mai mult.
Sucurile din comert sterge-le din lista ta, nu sunt recomandate de niciunfel in dieta, atat cat si mancarea prajita in ulei. O poti prepara la abur, fiarta, la cuptor ori pe gratar.
Fructe cu exceptia bananelor, strugurilor care contin foarte mult zahar sau poti consuma foarte putin.
Mananca de 2-3 mese pe zi de cate ori esti tu obisnuit. Daca simti foame intre mese cumpara nuci braziliene, doar 2-3 consumate iti ofera energie, satietate (nu consuma toata punga, sunt grele la stomac si dau stare de voma, depinde cum reactioneaza corpul tau). Iar seara, ultima masa cu 3 ore inainte de a te culca se ia, niciodata sa nu te culci cu stomacul plin!
Multa miscare, mers pe jos, jogging, mers cu bicicleta te vor ajuta foarte mult.
Si sa nu uitam sa consumi multe lichide. Apa minerala nu e recomandata in dieta. Poti opta pe apa plata, sucuri facute in casa din fructe si legume, shake-uri din fructe si prafuri proteice pentru ati da energie in timpul orelor de sport si din timpul zilei, supe, ciorbe, ceaiuri si bineinteles NU alcool.

Vei slabi frumos in timp si cu kilograme care nu le vei repune la loc imediat. Totul conteaza de arderile grasimilor a corpului tau, fiecare functioneaza diferit.

| RAY a răspuns:

Iti vb din experienta propie, eu merg pe jos 10 km zilnic si am slabit 3kg intr o luna, dar mancam cu limita in cat am nevoie, 1500 de calori asta e rata mea de reapaus, desi am facut restrictie de alimente rele, dar e impotant sa eviti alimentele care iti provaca greata, o dieta cu multe legume fructe si putine grasimi, si carne

| Celcestietot a răspuns:

Arzi foarte putine calori doar mergand. Alearga si tu macar 1 km.

| lpavel a răspuns:

Mai mult ca sigur!