| Peatric a întrebat:

Salut, daca pot sa imi iau proteina necesara intr-o zi din mancare, e nevoie de whey dupa antrenament pentru acea absorbtie mai rapida?
A 2-a intrebare, e "ok" daca iau whey-ul inainte de antrenamt ( cu ovaz pentru a atinge cele 0.4-0.5grame/kg corp ) daca mereu dupa antrenament mananc carne?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Salut, daca pot sa imi iau proteina necesara intr-o zi din mancare, e nevoie de whey dupa antrenament pentru acea absorbtie mai rapida?
=====
Nu este nevoie
=====
A 2-a intrebare, e "ok" daca iau whey-ul inainte de antrenamt ( cu ovaz pentru a atinge cele 0.4-0.5grame/kg corp ) daca mereu dupa antrenament mananc carne?
=====
Nu este ok. proteina din whey trebuie digerată, iar pentru asta trebuie să fie întâi procesată de acid în stomac, apoi amestecată cu enzime iar apoi absorbția în intestinul subțire. Luată înainte de antrenament, ea nu are timp să fie procesată ca să te ajute la acel antrenament. Iar apoi dacă mănânci carne, dacă proteina pe care o mănânci din carne plus ceai din whey depășește necesarul tău zilnic, organismul nu are capacitate de a păstra, depozita proteine, ea este eliminată prin rinichi. Astfel îți obosești doar rinichii.