| Makamaka2004 a întrebat:

Dacă puteți sa îmi spuneți ce as putea mânca sa fie consistent și sa nu aiba multe calorii. Vreau sa slăbesc și vreau sa mananc mai putin.
Recent m-am apucat de sala, dacă puteți sa îmi spuneți niște batoane cu multe proteine.

Răspuns Apreciat de Editori
| Cosmin86 a răspuns:

Vezi ca batoanele alea au si mult zahar + destul de putine proteine, 15-20%. Mai bine iti iei un concentrat/izolat proteic, o sa te ajute cand slabesti sa nu arzi prea multa masa musculara (da, o sa arzi si muschi cand slabesti, ideea e sa pierzi cat mai putini).

Mancarea clasica pentru definire: piept de pui cu salata. Ca si carbohidrati, orez brun inainte de antrenament.

In general, dimineata bagi carbo, inainte de antrenament bagi piept de pui cu orez brun, dupa antrenament piept de pui cu alta sursa de carbo, seara inca un piept de pui cu salata si apoi un peste/curcan/vita sau alt piept de pui tot cu salata.

Cam asa ar fi o definire. Intre mese bagi 1-2 fructe si/sau oleaginoase.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai iti recomand sa nu mananci mancaruri gen:Cartofi prajiti etc
Prajeala nu prea ajuta nici la sanatate si nici la slabire.Un lucru recomandat ar fi sa mananci fructe sau legume (de preferat din gradina ta, daca ai una.Deoarece cele de la magazin nu sunt prea sanatoase, nu ai de unde sa stii ce s-a bagat in ele)
Nu ma descurc eu la slabire etc, dar sper ca te-am ajutat cu un mic sfat.

| Dilaraxd a răspuns:

Batoanele nu sunt bune, au mult zahăr, iar tu la dieta nu prea ai voie zahăr, doar din fructe.

Uite o dieta ținuta de mine:
P:S- trebuie sa mănânci la ore fixe zilnic!

Poți mânca dimineața la ora 7-8 un iaurt cu un pumn de al tau cu cereale integrale
Sau un sendviș pâine neagră 2 feli cu șunca, rosie și branza nesărata și slaba
Sau un milkshake : o banana cu 100 ml lapte sau 150
Sau : 1 ou fiert, 1 felie de șunca, 1 felie de pâine neagră.

După masa 13:00-14:00
Supa de pui
Sau pui la grătar cu legume la grătar sau fierte ( ex 2 bucăți de piept de pui cu un cartof fiert, un morcov)
CARTOF AI VOIE ODATA PE SĂPTĂMÂNA.
De aceea la legume poți alege oricare vrei.

Salata : 1 rosie, 1 castravete, 1 ceapa, 1 ardei rosu
Putina sare! Și zeama de lamaie.
Sau branza, rosi, piept de pui
Ai voie orice carne atat timp cât e la grătar sau fiarta!

Seara 17:00-17:30 ar fi bine
Un iaurt bătut 0, 1% grăsimi
Sau un fruct ( nu banana seara)
Sau o rosie- 1 felie de branza

TREBUIE SA MĂNÂNCI LEGUME/fructe

Renunța la : PÂINE, ACID, prăjeli, dulciuri!

In dieta scrisă de mine ai voie 2 feli de pâine pe zi. Atat

| Makamaka2004 explică (pentru Dilaraxd):

Am auzit ca dacă bei multă apa te ajuta, este adevarat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dilaraxd):

Dieta ta are cam putine proteine si nu are grasimi sanatoase. O sa piarda multa masa musculara cu ea.