| Cosmin86 a întrebat:

Salut

Daca tot se termina vara, incep perioada de masa musculara.

Vreau si eu pareri ( de la oameni care chiar stiu despre ce e vorba ) despre urmatoarea alimentatie :

masa 1 :
- omleta din 3-4 oua intregi, pastrama de curcan ( de tara ), paine integrala
sau
- cereale fitness cu lapte, baton proteic
sau
- fulgi de ovaz, o banana, concentrat proteic

masa 2 :
- fructe ( cel putin 2 tipuri )

masa 3 :
- un tip de carne ( piept de pui, curcan, vita, muschi de porc, etc. ) + carbohidrati ( orez, cartofi, mazare ) + salata

masa 4 ( pre-antrenament ) :

- un tip de carne, mult orez brun ( sau cartofi dulci ) + verdeata ( 2 legaturi de patrunjel spre ex. )

imediat dupa antrenament :

- 1-2 banane, concentrat proteic, miere cu nuca

masa 5 ( post-antrenament ) :

- un tip de peste ( in general somon, dar mai iau macrou, salau, pastrav, etc. ) cu legume ( rosii, ceapa, ardei gras, ardei capia, etc. )

masa 6 ( inainte de culcare - nu o consum mereu - ) : lactate ( iaurturi, branza, chiar lapte gol )

Antrenamentul actual este pentru forta maximala, bagat pe 4 antrenamente pe saptamana :

zi de impins : piept, triceps, umeri
zi de tras : spate, biceps, antebrat
zi de picioare : evident, picioare
zi de skandenberg

Pareri, sfaturi?

Răspuns Câştigător
| johnstone a răspuns:

Sa le luam pe rand:

Gandeste mesele astfel incat sa ai 30-35g proitene / masa. Nu mai mult deoarece corpul nu face sinteza la mai mult de 35g / 3 ore. Singura masa in care poti sa ai pana la 60g este cea post antrenament.
Lactatele desi au proteine au si multi carbohidrati. Am dezbatut mult subiectul "lactate in bodybuilding" si am ajuns la 2 concluzii: 1. lacatele incetinesc metabolismul; 2. nu consuma lactate si grasimi la aceeasi masa. Sfatul meu este sa le reduci cat de mult poti. E greu ...si au am aceleasi probleme.
Tipul de carne trebuie folosit in cicluri altfel dezvolti sensibilitate. Niciodata acelasi tip de carne pe perioade indelungate.
Mergi pe 3g de proteina / kg pentru rezultate maxime. Iti calculezi necesarul zilnic de proteine (greutate x 3) si obtii gramajul maxim de care ai nevoie in fiecare zi.
Mesele foarte calorice trebuiesc puse in prima parte a zilei.
Fiecare masa trebuie sa contina proteine, indiferent de ora acesteia. Ideea este sa ajungi la necesarul caloric/kg pe care ti l-ai propus. Spre ex, eu am 85 kg si trebuie sa mananc 255g de proteina/zi. Iti dai seama ca la fiecare masa am cel putin 35g de proteina ca sa ajunge ca spre sfarsitul zilei sa stiu ca am luat 255g/zi. Ideal ar fi sa ai cel putin 2 mese din concentrat/zi.
E mult de zis pe acest subiect. Tu ai zis in general cam ce mananci dar nu poti fi sigur de rezultate decat atunci cand calculezi exact (in functie de greutate, cate grame de proteina/kg ti-ai propus etc)

35 răspunsuri:
| Aalexander a răspuns:

Parerea mea este ca programul, atat cel cu privire la alimentatie cat si cel de antrenament, este foarte bun.
Sfaturile pe care ti le as putea da sunt urmatoarele :
1. Desi branza are o proteina cu absorbtie lenta iti recomand, pentru masa de seara, ceva care sa nu fie solid, pentru a nu ti incarca stomacul. ( eu beau doar lapte, dar poti adauga in lapte suplimente )
2. N am vazut grupa trapez in antrenament.
3. Masa 1; "cereale fitness cu lapte, baton proteic" - Nu cred ca un baton fitness poate atinge nr de 80g carbo, dar daca totusi contine atata nu cred ca sunt de o calitate inalta.
4. Masa 2. Sunt importante fructele, dar eu la fiecare masa am 30g proteinebig grin

| Maravilla a răspuns (pentru johnstone):

100% de acord cu tot ce ai spus.
Singura corectie care vreau sa ti-o fac Cosmine e : niciodata sa nu mananci omleta la micul dejun mai mult de 2-maxim 3 ori pe saptamana pentru ca iti va mari foarte mult colesterolul. Da stiu ca galbenusul are foarte multa proteina si este si proteina de calitate dar mai bine mananci 5-6 albusuri de ou fiert. asta poti manca la fiecare mic dejun cu niste fulgi de ovaz.
Bafta!

| Cosmin86 explică (pentru johnstone):

Teoria "generala" o stiu si eu, voiam pareri concrete pe alimentatia si antrenamentul meu.

am cam 2-2.5 gr de proteina / kg-corp si cam 4 gr de carbohidrati / kg-corp.

"Fiecare masa trebuie sa contina proteine, indiferent de ora acesteia", trebuie sa ai si mese din fructe, hai sa le spunem gustari daca vrei sa nu le zicem mese.

"Nu mai mult deoarece corpul nu face sinteza la mai mult de 35g / 3 ore", aici depinde de organism. Un endomorf ( care mai ia si enzime ) poate sintetiza mai mult happy

| Anonim123321 a răspuns (pentru Maravilla):

Albusul are proteinahappy

| Cosmin86 explică (pentru Anonim123321):

Galbenusul are chiar mai multa

| Gimihumulukuakua a răspuns:

Iti dau eu 2 oua fierte pentru. masa 1!

| Cosmin86 explică (pentru Gimihumulukuakua):

Cu mainile tale firave de copil mic, care face "genoflexiuni"? ( cuvant care nici macar nu exista in dex ).

Firav si analfabet, tine-o tot asa

| Piratul10 a răspuns:

Deci sa le iau pe rând:

1.Din experiența mea din păcate nu pot sa iti răspund la întrebări.

2.Dar din experiența da te rog sa imi răspunzi la o întrebare chiar daca e banala si...

Zi de împins:piept, triceps, umeri
Cum faci Exercițiile? as vrea sa stiu cum face Exercițiul la piept la triceps si la umeri.

Zi de tras:spate, biceps, antebraț
Din nou întreb cum faci Exercițiile?

Zi de picioare:din nou întreb cum le faci?
Adică eu întreb cum se face?

Si cred ca funda ar trebui sa i-o dai lui johnstone ca a raspuns cel mai bine!

Si încă o întrebare:de ce te-ai luat asa de tare de tipul care a zis sa mănânci 2 oua fierte la masa 1?

| Piratul10 a răspuns (pentru johnstone):

Poti te rog frumos sa imi răspunzi la întrebări?

| Cosmin86 explică (pentru Piratul10):

1. M-am luat de ala pentru ca era o injuratura subtila, daca nu stii faza nu te amesteca
2. ma doare undeva de funda ( la fel ca pe orice sportiv )
3. ai youtube sa vezi cum se fac exercitiile de la sala.

De cat timp faci sala?

| Piratul10 a răspuns (pentru Cosmin86):

1.ok
2...
3.ok
Si nu nu fac sala, credeam ca poti face Exercițiile acasa nu la sala.

| Cosmin86 explică (pentru Piratul10):

Ce ai acasa? ai bara de tractiuni, gantere reglabile, banca reglabila, paralele, aparat pentru picioare, suport pentru genuflexiuni, haltera reglabila ( eventual si o bara Z )?

Ai toate alea? Alea sunt un MINIM ce-ti trebuie

| Piratul10 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am o bara de tractiuni si o banca pentru abdomene, deocamdată doar atât.

| Piratul10 a răspuns:

Si mai am un steper

| Cosmin86 explică (pentru Piratul10):

Bun, nu e suficient. du-te la sala

Si inca ceva, ce alimentatie ai pentru masa musculara? Ai mancat vreodata 6 fripturi intr-o zi?

| Piratul10 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu! maxim cred ca am mâncat 3.
Si de azi imi formez si eu Alimentația chiar de acum.
Partea cu sala nu are cum sa meargă.
Si pentru informație am 12 ani.

| Piratul10 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si daca vrei si poti ca acum încep poti sa-mi faci tu una sau sa ma ajuti?
Ca eu nu prea stiu cum sa o fac...

| Piratul10 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pana acum am asa:

Dimineata : Cereale Nestle Nestum/ombleta din oua cu o roșie/ aici încă ma mai gândesc la ce mai adaug

Masa 2 si 4 fructe/câțiva biscuiți
Masa 3/un tip de carne cu salata sau cartofi/peste cu ceva
Masa 5
Un iaurt sau lapte cu cereale Nestle nestum.

Acum stiu ca nu e prea reușită pentr ca nu ma pricep.

Sau poate sa imi faci tu una te rog frumos?
Te rog frumos poti sa ma ajuti tu?

| Miriammm a răspuns:

Slab.

| Cosmin86 explică (pentru Miriammm):

Serios? bine copil firav, du-te si comenteaza la alti firavi, nu la mine rolling on the floor

| Miriammm a răspuns (pentru Cosmin86):

Mi-e mila de jegosi ca tine...mai du-te si tu pe la scoala. Numai "copil firav " te-a invatat mama ta sa zici?

| Cosmin86 explică (pentru Miriammm):

Invata sa raspunzi la o intrebare serios si apoi vorbim happy

Iar legat de scoala, am terminat Politehnica - Automatica si Calculatoare si acum sunt Senior Software Engineer la multinationala de IT.

Asa ca te rog, nu te mai lua de oameni aiurea fara sa-i cunosti, ramai la frustrarile tale

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Gimihumulukuakua):

rolling on the floor)

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Mai,eu vreau patratele.Dar cum le vreau cat mai repede, m-am gandit sa iau doar 2 mese pe zi, si nici alea bogate, printre ele, sa continuu cu 100 de abdomene.In total, de 3 ori pe zi.Am 15 ani, nu prea am mult in greutate.E buna metoda mea? Vreau cat mai repede patratele.Si m-am gandit sa fac100 genoflexiuni, 100 de abdomene, 30 de flotari X 3 toate astea intr-o zi. Dupa 2 de pauza.Si cand prind forta, cantitatea de exercitii o dublez intr- o luna sau 2. Dar tot cu 2 zile pauza raman.Pareri?

| Cosmin86 explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

O prostie de antrenament. Pentru patratele faci exercitii de tip CARDIO ( alergat, inot, bicicleta, stepper, sarit coarda, etc. ), NU exercitii de masa musculara ( flotari, abdomene, genuflexiuni ).

Si cu doar 2 mese pe zi dai si muschii jos si o sa ajungi un slabanog cu patratele, asta vrei?

Stii ce se zice : patratelele la un slabanog sunt precum sanii la o grasana, adica NU CONTEAZA.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum ar trebui sa procedez? Legat de alimentatie, ceva mai putin costisitor stii?

| Cosmin86 explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Aici e cu totul alt topic. Nu mai comenta pe alte subiecte gen "patratele".

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Cosmin86):

Am intrebat de alimentatie.

| Cosmin86 explică (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Zero carbohidrati ( decat inainte de antrenament si dupa, si acolo putini ), in rest proteine. Fructe doar in prima parte a zilei.

| ravendem a răspuns (pentru Maravilla):

rolling on the floor) doamne cat rad! eu unul manc de 5 ani de zile 10 albusuri de oua dimineata in fiecare dimineata! plus inca 10+ 3 galbenusuri in timpul zilei si am colesterol perfect! Vad ca toata lumea stie ca oul produce colesterol dar putina lume stie ca produce colesterol"bun". Marea problema la romani is toti la gramada si is prosti! asculta de mencinicovschi ce face reclama la margarina si salam!