| MadalinT00 a întrebat:

De 7 luni m-am apucat de volei. Tata are 1.78, iar mama 1.64.Eu cand m-am apucat aveam 1.68, acum la 17 ani am 1.70.Nu stiu cum as putea sa mai cresc ca sa ajung la o inaltime intre 1.75-1.80.Se mai creste daca am 17 ani? Cateva sfaturi? Multumesc!

1 răspuns:
| DovleacTurbat a răspuns:

Tine strict de genetica ta. Inaltimea este in ADN-ul tau si din pacate nu o putem influenta. Sper ca prin întrebarea ta si nu numai a ta sa vada si astia care inca sustin babismele gen "fa baschet ca te-nalti sau inot sau mai stiu eu ce" happy. Sportul (oricare) grabeste procesul de dezvoltare nicidecum sa te inalte. Teoretic se zice ca sunt sanse de crestere pana la 20 de ani. Mult succes.