| UserAnonim98 a întrebat:

Salut. De curand m-am apucat de sala si as vrea si eu daca se poate un program:
(Gen: Luni Biceps+Piept; Marti Triceps+Spate; etc...) - si sa stiu si cate zile sa fac pauza intre antrenarea acelorasi grupe (Gen: Biceps+Piept fac Luni si Joi, adica 72 ore pauza).
Vreau sa incep sa iau si Proteine (GFX-8) + Batoane Proteice (Protein R), deci imi trebuie un program bun si cat mai rapid happy [ PS: Am 15 ani jumate, 1.70 m, 56 Kg ]
>-Cel mai bun raspuns primeste fundawinking

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Asculta sfatul lui cosmin. este corect dpdv al dorintelor tale.

| AntrenorFitness a răspuns:

Uite aici... program de antrenament si nutritie: http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html
un articol foarte despre cresterea in masa musculara http://www.despreculturism.ro/......ulara.html

| florynmondialul a răspuns:

Www.culturism.ro gasesti tot ce ai nevoie inclusiv programe de antrenamernt!

| Alecsx25 a răspuns:

Frate, ma faci sa rad. La 15 ani ai 1.70? Si 56 kg? Si tu mai vrei sa faci si sala? Mai ingrasate cel putin 10kg si dupa inceraca, nu o sa-ti mearga. O sa arati ca Chuck Norris.

| UserAnonim98 explică (pentru Alecsx25):

Am in jur de 1.67 m, nu fix 1.70. Si da, fac sala de acuma pentru Forta, iar proteinele le iau pentru a ma ingrasa si a creste in masa musculara. Eu vreau un program de antrenament, nu pareri daca sa fac sau nu salawinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru UserAnonim98):

"iar proteinele le iau pentru a ma ingrasa si a creste in masa musculara", proteinele NU ingrasa. Pentru ce vrei tu ia carbohidrati.

Proteinele repara fibrele dupa antrenament.

p.s. : GFX-8 NU inseamna proteine, e un weight gainer bazat pe carbohidrati, adica ce vrei tu, dar nu-i mai zi "proteine", astea sunt notiuni de baza pe care ar cam trebui sa le stii.

fa un program clasic intai :

luni ->piept, abdomen
marti -> spate
joi-> picioare
vineri -> umeri, brate

| Cosmin86 a răspuns (pentru Alecsx25):

De ce sa se ingrase, nu e mai bine sa puna 10 kg de masa musculara decat de grasime?

| UserAnonim98 explică (pentru Cosmin86):

Am vorbit cu un antrenor de pe http://www.culturism.ro/ si mi-a recomandat el ce grupe sa lucrez
Biceps+Piept
Umeri+Trapez
Picioare+Abdomen
Spate+Triceps
Imi mai trebuie un program (cand sa le lucrez). Antrenorul a spus sa fac 4 zile pauza intre antrenarea acelorasi grupe. Funda daca ma poti ajuta (Sambata pauza, restul zilelor combinate)

| Cosmin86 a răspuns (pentru UserAnonim98):

Nu raspund pentru "funda". iar combinatia spate-triceps e stupida, spatele e o grupa cat piept+abdomen, ar trebui lucrat singur si tricepsul mutat eventual cu umerii.

dar daca asa ti-au zis "expertii" de pe culturism, fa ca ei.

un program ar fi :

luni - biceps+piept
marti - picioare + abdomen
miercuri - umeri+trapez
joi - pauza
vineri - spate+triceps