| AndreiAron656 a întrebat:

Salut, de curand m-am decis sa imi cumpar si eu o cursiera, deoarece vreau sa fac naveta cu ea(20km zi), tot drumul din fata casei pana la servici e numai asfalt, n-am probleme pe drum cu drum de munte/denivelat etc., numai asfalt.
Eu conditie fizica am cat de cat, am un mtb de 900lei (l-am luat in 2014), am avut grija de el, cu el prind max. o viteza de 46-48km/h pe teren drept, cam asta e forta mea.
Intrebarea mea este:
Mtb nu e cea mai performanta bicicleta pe care o am, e una ieftina, din 2014, prin cu ea 40km/h lejer cu piciorul meu, daca imi cumpar o cursiera calumea (la 1. 900lei), cam ce viteza max. as putea prinde pe teren drept (cand nu bate vantul desigur), asta ar fi prima intrebare
2. Este mai greu pe cursiera? Am auzit in stanga si in dreapta ca am nevoie de o conditie fizica foarte buna.
3. Se merita investitia de 1. 900lei+banii pe accesorii la ea? Eu mi-o cumpar doar ca sa imi fac naveta cu ea(pe asfalt bun).
4. credeti ca daca trec de la mtb la cursiera pot reduce cu mult mai mult din timpul petrecut pe drum
5. Pot prinde o viteza de 60-65km/h daca ii dau blana? happy

Va multumesc si sarbatori fericite alaturi de cei dragi! happy

Răspuns Câştigător
| potatodespotatonr12345 a răspuns:

Salut.
Am citit raspunsurile de mai jos si nu sunt incantat de ele eu fac ciclism si stiu mult mai bine decat toti oamenii acestia. O sa iti explic in mare.
1 o biciccleta de 1900 de lei nu inseamna ca ii si neaparar ff buna uitate in primul rand la greutate si cu ce e echipata si ti-as recomanda sa iti cumper la mana a doua pentru inceput deoarece pretul scade ff mult daca nu ii noua si gasesti usor biciclete la pretul tau ff bune doar sa fii atent cand o cumperi sa te uiti sa nu fie fisurat cadrul si la pinioane.
2Este mult mai usor pe cursiera decat pe mtb deoarece rotile sunt un avantaj imens.
3Ca sa faci naveta nu merita sa bagi atatia bani in ea plus ca echipamentul mai vine si ala vreo 800 de lei complet si cat de cat bun.
4Depinde de bicicleta si conditia ta fizica dar da reduci timpul.
5Poti atinge viteza de 60-65km/h poti merge daca esti un biciclist bun si cu 70 75 sau 80.
Concluzii:
Reduci timpul.
Nu merita sa iti cumperi echipament complet.Deoarece este scump dar poti incepe cu unul mai ieftin.
Am vazut daca ai pana ai cauciuc de rezerva iti spun ca nu este avantajos acum este un spray care il bagi in roata sparta si poti sa iti continui drumul in maxim 1\2 minute.
Nu pot sa iti spun ce sa iti cumperi la cursiera ai avantajul vitezei si daca este asfalt nu vad o problema, si cu mtb poti sa mergi fara nici o problema doar ca vei fi mai inecet dar poti merge pe mai multe tipuri de drumuri.Tu alegi ce vrei sa iti cumperi.
In cazul echipamentului tu decizi dupa mine mias cumpara doar ochelari manusi si pantaloni.
Daca mai ai nelamuriri intreabma!
Sarbatori fericite

| AndreiAron656 explică (pentru potatodespotatonr12345):

Mai am o intrebare: La cursiera fac pană mult mai uşor în majoritatea situațiilor doar pentru ca am cauciucul/roata mult mai subtire?

| potatodespotatonr12345 a răspuns (pentru AndreiAron656):

Da faci pana mult mai usor deoarece camera este foarte mica in grosime si se uzeaza mult mai repede nu trebuie sa fie ca la mtb unde camera este mult mult mai groasa chiar si de 3 ori.
La cursiera se uzeaza camera si aceea se sparge dar mai ti-am zis este un fel de spray/solutie care o bagi in roata si nu mai trebuie sa schimbi camera?

6 răspunsuri:
| Tud0rr a răspuns:

Te-ai gandit la o bicicleta electrica?

| AndreiAron656 explică (pentru Tud0rr):

Nu vreau electrica si nici sa nu aud de ele.

| Tud0rr a răspuns (pentru AndreiAron656):

20km dus sau dus/intors? Ai unde face dus la serviciu?
Daca se intampla ceva pe drum, ai plan de rezerva pentru a ajunge la timp la serviciu?
Daca ai un magazin de biciclete second hand in oras, du-te fa o proba, vezi daca ti se potriveste o cursiera pentru ce vrei, este cel mai bine!

| AndreiAron656 explică (pentru Tud0rr):

Nu o cumpar doar pentru naveta, o cumpar si pentru plimbari in timpul liber, am rezerva in caz de pana cu tot ce trebuie. Mi-am facut trusa deoarece in vara plecam in trasee de 150-200km si aveam 2camere de rezerva plus cheile la mine