| roby9 a întrebat:

Salut,de la dextroza pot face diabet? Am luat dextroza de la my protein si pare sa aiba cam multe zaharuri.Cam in ce cantitate ar trebui administrata si cand?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Diabetul inseamna rezidenta la insulina, trebuie sa iei mult zahar mult timp sa faci diabet, asta depinde de fiecare organism, uni sunt mai puternici alti mai slabi

| doctorandus a răspuns:

Dextroza=glucoza=o zaharida.

| Oana92 a răspuns:

Diabetul NU se face de la consumul de zahar. Diabetul de tip I apare cel mai adesea la copii si bolnavii sunt dependenti de insulina. Diabetul de tip II apare la adulti, ca urmare a stresului, a obezitatii si a sedentarismului si in general este tinut sub control prin regim alimentar, un stil de viata sanatos si medicamente. Cantitatea de zahar inghitita de-a lungul vietii nu influenteaza cu nimic aparitia diabetului, dar bolnavii de diabet trebuie sa se fereasca de alimentele cu indice glicemic mare (in top e berea si cartoful, nu ciocolata).

| Pikabu19 a răspuns:

Daca ai in familie persoane care au diabet, exista un risc sa faci si tu, deci trebuie sa ai grija la alimentatie. Si chiar daca nu ai in familie diabetici tot trebuie sa ai grija la alimentatie pentru ca nu e de glumit cu diabetul. Daca ai glicemii bune la analizele de rutina, atunci e in regula.

| roby9 explică (pentru Pikabu19):

E in regula, pot sa iau. Poti sa imi spui si la ce ajuta mai exact dextroza si in ce cantitate trebuie luata?

| Pikabu19 a răspuns:

Scuze,dar nu stiu. Stiu cateceva de diabet pentru ca am.